Zahtevajo ime policista, ki je ustrelil najstnika
Po dveh nočeh divjih protestov v predmestju St. Louisa, kjer je belopolti policist v soboto ubil neoboroženega temnopoltega najstnika, so se razmere v torek umirile.
Policija po uboju 18-letnega Michaela Browna prejema nenehne grožnje s smrtjo, zato še niso objavili imena policista, ki ga je ubil. Protestnikom se je v torek pridružil tudi newyorški aktivist Al Sharpton, ki je povedal, da brez objave imena nihče ne bo zaupal v neodvisno in celovito preiskavo dogodka.
Pri preiskavi sodeluje tudi zvezna policija FBI, predsednik Obama pa je družini ubitega 18-letnega Michaela Browna izrazil sožalje in zagotovil, da pravosodno ministrstvo ZDA skupaj z lokalnimi oblastmi preiskuje dogodek. Obama je vse prizadete pozval, naj spomin na ubitega počastijo na miren način.
Nedeljski protesti so minili v znamenju požigov, ropanja in razbijanja, odjeknilo pa je tudi več strelov. Policija je aretirala 32 ljudi, v ponedeljek zvečer pa še pet, čeprav so bili protesti že bolj mirni.
V torek pa so Ferguson zavzeli novinarji in aktivisti na čelu s Sharptonom. Sharpton, ki je vedno prisoten ob protestih v odmevnih primerih policijskega nasilja nad temnopoltimi, je skupaj s predstavniki največje organizacije temnopoltih v ZDA NAACP in očetom ubitega prav tako Michaelom Brownom pozival k mirnemu izražanju nezadovoljstva.
Za zdaj sta dogodek poleg policista opisali dve priči. Phillip Walker je z balkona svojega stanovanjskega bloka videl Browna, ki je imel dvignjene roke in policista, ki je streljal vanj. Ustrelil naj bi ga tudi ranjenega na tleh.
Podobno izjavo je dal tudi prijatelj ustreljenega Dorian Johnson, ki je dejal, da sta z Brownom šla po cesti iz trgovine, ko jima je policist iz avtomobila ukazal, da naj gresta po pločniku. Nista ga upoštevala, policist pa jima je sledil, potegnil pištolo in začel streljati.
Med begom naj bi se Brown ustavil in obrnil ter začel dvigati roke, policist pa je kar streljal. Policija Fergusona z 21.000 prebivalci, večinoma temnopoltimi, ne daje izjav, ker preiskava še traja, vendar pa naj bi po podatkih policije Walker in Johnson policista napadla in mu skušala vzeti pištolo.
V ZDA se je sicer v preteklosti zgodilo že več podobnih primerov. Leta 2012 je 17-letnega Trayvona Martinae na Floridi ustrelil varnostnik George Zimmerman. Istega leta je 47-letni belec Michael Dunn ubil 17-letnega neoboroženega temnopoltega Jordana Davisa, ker ga je motila glasna glasba iz njegovega avtomobila. Za najbolj neslaven primer nasilja belcev nad temnopoltimi pa velja pretepanje Rodneyja Kinga leta 1991 v Los Angelesu. Nasilni policisti so bili oproščeni, nato pa so izbruhnili hudi nemiri in v treh dneh je umrlo 53 ljudi.