Svet

Tretja obletnica velike norveške tragedije

G.G./STA
22. 7. 2014, 14.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Na Norveškem so danes preživeli, svojci ubitih in politiki obeležili tretjo obletnico pokola, ki ga je 22. julija 2011 zagrešil desničarski skrajnež Anders Behring Breivik. V bombnem napadu in strelskem pohodu je danes 35-letni Breivik ubil 77 ljudi.

Premierka Erna Solberg je na slovesnosti na sedežu vlade v Oslu ob obletnici tragedije poudarila, da se bo Norveška še naprej borila za odprtost, strpnost in raznolikost. "Odgovornost za tragedijo 22. julija 2011 je izključno na napadalcu," je dodala in poudarila, da "nasilnega ekstremizma ni mogoče nikoli upravičiti".

"Storiti pa moramo to, kar je v naši moči, da ga preprečimo," je še izpostavila konservativka Solbergova, ki je ob tem pohvalila ukrepanje svojega laburističnega predhodnika Jensa Stoltenberga po uničujočih napadih.

Vodja podmladka laburistov, ki so bili pred tremi leti glavna Breivikova tarča, Eskil Pedersen pa je dejal, da je treba biti pozoren na rasistična nagnjenja v družbi.

Kot je opozoril, jim na Norveškem doslej ni uspelo odpreti razprave o prepričanju, ki je Breivika vodilo v zločin. "Tri leta po napadu se rasizem vrača v komentatorski prostor, skrajno desne stranke pa v državah okoli nas dobivajo volitve," je obžaloval. Zato bi bilo treba postaviti "požarni zid proti plamenom sovraštva".

Desničarskega terorista Breivika so za bombni napad v Oslu in strelski pohod proti taboru podmladka takrat vladajočih laburistov na otoku Utoya blizu prestolnice avgusta 2012 obsodili na 21 let zapora. Kot je povedal sam, je bil njegov cilj kaznovati vladajoče laburiste, ker jim ni uspelo ustaviti toka muslimanskih priseljencev in multikulturalizma.

Breivikov zločin je bil najhujše nasilno dejanje na Norveškem po drugi svetovni vojni. V eksploziji bombe blizu sedeža vlade v Oslu je umrlo osem, v strelskem pohodu na Utoyi pa 69 ljudi.

Solbergova se je v družbi vrste drugih politikov, med njimi Stoltenberga, tragedije danes spomnila tudi z minuto molka in polaganjem vencev pred vrati vladnega poslopja, ki je bilo tarča prvega Breivikovega napada.

Otoček Utoya pa so odprli za preživele in svojce žrtev, da se lahko poklonijo spominu umrlih. V katedrali v Oslu bo popoldne žalna maša.

V norveški parlament so bili na lanskih volitvah, na katerih so sicer laburisti doživeli poraz, izvoljeni trije preživeli z Utoye.