Svet

Slovenski turist prvak v potovanju z avtom

STA/G.G.
29. 6. 2014, 10.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Prebivalci EU so v letu 2012 opravili 1,2 milijarde potovanj, pri katerih so bili zdoma najmanj eno noč. Od vseh potovanj jih je bilo kar 76 odstotkov opravljenih znotraj domače države, 24 odstotkov turistov pa se je odpravilo v tujino. Med potovanji v tujino jih je 85,4 odstotka potekalo v Evropi, ugotavlja evropski statistični urad Eurostat.

Med potovanji evropskih državljanov v letu 2012 jih je bilo 48 odstotkov opravljenih z namenom počitnic in preživljanja prostega časa, 35 odstotkov z namenom obiskati sorodnike in prijatelje, 13 odstotkov je bilo poslovnih potovanj, pri štirih odstotkih potovanj pa so bili nameni drugi. Povprečno trajanje potovanja je bilo 5,2 noči.



Najbolj pogosti način potovanja je bil z zasebnim ali najetim avtomobilom (65 odstotkov), sledila so potovanja z letalom (15 odstotkov), vlakom (12 odstotkov), avtobusom (šest odstotkov) in vodnimi plovili (dva odstotka).

Med potovanji v tujino je bila prva destinacija za evropske turiste Evropa, sledile pa so Azija (4,5 odstotka), Afrika (4,1 odstotka), Severna Amerika (3,8 odstotka), Srednja in Južna Amerika (1,9 odstotka) ter Oceanija (0,4 odstotka). Še bolj natančno so bile top tri destinacije evropskih turistov Španija, Francija in Italija.

Kot še ugotavlja Eurostat, so največ po svoji domači državi potovali Romuni, ki so doma opravili kar 95 odstotkov vseh potovanj. Sledili so Španci in Grki z 92-odstotnim deležem domačih potovanj, Portugalci z 90 odstotki in Francozi z 89 odstotki.

Na drugi strani so največji delež potovanj zunaj svoje domače države opravili Luksemburžani (97 odstotki), sledili so Belgijci (78 odstotkov), Maltežani (60 odstotkov) in Slovenci (55 odstotkov).

Sicer so si najdaljša potovanja v povprečju privoščili državljani Grčije (7,5 noči), Cipra (7,2 noči) in Belgije (7,1 odstotka). Manj kot štiri noči pa so v povprečju na potovanju ostali prebivalci Latvije (3,1 noči), Finske (3,4 noči), Danske (3,6 noči) in Madžarske (3,7 noči).

Pri vseh prebivalcih EU je za leto 2012 veljalo, da so največ potovanj v tujino opravili v sosednjo ali bližnjo državo. Izjema so le Romuni, ki so se najpogosteje odpravili v Italijo, in Britanci, ki so kot top destinacijo izbrali Španijo.

Sicer pa se je na seznamu prvih treh najljubših destinacij Španija znašla pri prebivalcih 11 evropskih držav članic, Nemčija je bila med prvimi tremi na seznamu v 10 državah, Italija v devetih državah, Francija pa v osmih.

Slovenijo Eurostat izpostavlja kot državo, katere prebivalci opravijo največ potovanj z avtomobilom. Z jeklenimi konjički namreč Slovenci opravimo 84 odstotkov vseh potovanj. Sledijo Portugalci (80 odstotkov), Španci (78 odstotkov) in Čehi (75 odstotkov).

Pri zračnem prometu največji del opravijo prebivalci Malte (57 odstotkov), Cipra (45 odstotkov) in Irske (42 odstotkov), z vlaki pa največ potujejo prebivalci Romunije (17 odstotkov), Francije (16 odstotkov) ter Nemčije in Velike Britanije (po 14 odstotkov).

Pri avtobusih znova prednjačijo Romuni, ki z njimi opravijo 38 odstotkov vseh potovanj, sledijo prebivalci Bolgarije (23 odstotkov) in Estonije (21 odstotkov). Za vodni promet pa se pri največjem deležu potovanj odločijo prebivalci Malte (43 odstotkov), Grčije (14 odstotkov) in Estonije (13 odstotkov).

Podatki za Slovenijo kažejo, da smo leta 2012 Slovenci opravili 4,54 milijona potovanj. Od tega je bilo 45,5 odstotka potovanj domačih, 54,5 odstotka pa je bilo potovanj v tujino. Povprečno potovanje Slovencev je trajalo 4,2 noči, top tri destinacije pa so bile Hrvaška, Italija in Avstrija.

Slovenci smo, kot že omenjeno, v letu 2012 84 odstotkov vseh potovanj opravili z avtomobilom, nekaj več kot sedem odstotkov jih je bilo z letalom. Z vlakom je bilo opravljenih dobrih dva odstotka potovanj, z avtobusi pa skoraj šest odstotkov. Na vodni promet je odpadel manj kot odstotek vseh potovanj Slovencev.