Ugrabitev deklet iz šole na severovzhodu Nigerije je v ZDA vzbudila veliko pozornost medijev, ki so pritisnili na Washington. Kerry je po srečanju z visoko predstavnico EU za zunanjo politiko Catherine Ashton dejal, da jih usoda deklet zelo skrbi in bodo za njihovo rešitev storili vse, kar morejo.
Na vprašanje, zakaj so morali preteči trije tedni od ugrabitve, da so ZDA ponudile pomoč, je Kerry nejevoljno odvrnil, da so z nigerijsko vlado v stiku od samega začetka. "Ampak nigerijska vlada je imela na začetku svoj niz strategij," je dejal.
Mednarodno ogorčenje je naraslo v ponedeljek, ko je vodja ugrabiteljev Abubakar Shekau, za katerim je State Department razpisal sedem milijonov dolarjev nagrade, v videoposnetku sporočil, da bo dekleta prodal v suženjstvo. Shekaujevi borci so se najprej imenovali talibani, kasneje pa so spremenili ime v Boko Haram, kar v prevodu pomeni, da je zahodna izobrazba greh. Boko Haram že leto dni terorizira severovzhod Nigerije.
Pripadniki skupine so 14. aprila napadli vas Chibok in odpeljali skoraj 300 srednješolk. Nekaj jih je pobegnilo, 223 pa jih je še vedno v njihovih rokah. ZDA bodo v prostorih veleposlaništva v Abuji vzpostavile posebno obveščevalno celico, v kateri bodo agenti FBI in obveščevalci nigerijskim oblastem pomagali z obveščevalnimi podatki. V njej bodo tudi strokovnjaki za pogajanja in za pomoč žrtvam. Ameriški mediji poročajo, da bodo ZDA pomagale tudi s prisluškovanjem in s sateliti.
Obama je za televizijo CBS dejal, da bodo naredili vse, kar morejo, pri čemer je kratkoročni cilj rešitev deklet, dolgoročno pa da se bo treba ukvarjati s skupinami, ki lahko povzročijo tovrstno zlo. Ameriški vojaki ali policisti sicer ne bodo sodelovali v operacijah iskanja in reševanja na terenu, prav tako ni dogovora za morebitno uporabo brezpilotnih letal.
Nigerija se sooča z ugrabitvijo v času, ko gosti Svetovni gospodarski forum. Ta se je namesto v švicarskem Davosu tokrat začel v torek v prestolnici Abuja in bo trajal do petka. Za varnost skrbi okrog 6000 policistov. Urad ZN za človekove pravice v Ženevi je v torek pripadnike Boko Haram opozoril, da bodo v primeru prodaje deklet izpostavljeni pregonu zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti.
Iz Nigerije so medtem isti dan poročali o novih ugrabitvah. V vaseh Warabe in Wala so teroristi ugrabili še 11 deklet, starih med 12 in 15 let.