V vasi San Pedro Cutud, glavnemu prizorišču križanj, so na križe pribili kakih deset moških. Med njimi tudi danskega kaskaderja Lasseja Spanga Olsena. Krvavi ritual je spremljalo več tisoč radovednežev in vernikov.
Katoliška cerkev sicer ne odobrava te prakse, ki se je začela že leta 1962, a ne poskuša ukiniti ritualov, ki so na veliki petek postali velika turistična atrakcija.
Filipinski nadškof Socrates Villages, vodja filipinske škofovske konference, je dejal, da naj ljudje ne sodelujejo v križanju, če je njihov namen samo bahanje. "Če to počnejo zato, da bi jih ljudje slikali ali da bi postali priljubljeni, postane to dejanje duhovna puhlost," je dejal nadškof.
Med danes križanimi je bil tudi 53-letni upokojeni pleskar Ruben Enaje, ki se je dal križati že 28-krat. Enaje se žrtvuje v zahvalo, ker je hudo delovno nesrečo leta 1986 prestal nepoškodovan. "Postane zelo tiho in čutim prisotnost Boga. Ne znam razložiti, a počutim se varnega in vem, da bo vse v redu," je Enaje po poročanju nemške tiskovne agencije dpa opisal občutke na križu.
Pred križanji je več deset moških po ulicah hodilo bosih, ob tem pa so bičali svoje hrbte z bambusovimi palicami. Drugi so po svojih vaseh nosili lesene križe ali pa so se pustili bičati od drugih.
Velika noč je pomemben verski praznik na Filipinih, kjer približno 85 odstotkov prebivalstva pripada katoliški veroizpovedi.
Na Filipinih ob velikem petku znova več pribitih na križ
Ob današnjem velikonočnem velikem petku so na Filipinih znova pribili več skesancev na križ, številni pa so si do krvi prebičali hrbte v okviru krvavega rituala, s katerim uprizarjajo smrt Jezusa Kristusa. Rituali, ki so potekali v vsaj treh vaseh v provinci Pampanga, so vrhunec velikonočnih praznovanj v tej pretežno katoliški državi.