"Evropa je zanesljiv odjemalec plina in pričakujejo, da bodo naši dobavitelji izpolnili svoje obveznosti," je danes v Bruslju dejala tiskovna predstavnica Evropske komisije Pia Ahrenkilde Hansen, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Četrtina plina, ki ga kupi Evropa, je ruskega. Od tega polovica pride skozi plinovode, ki potekajo čez ukrajinsko ozemlje. Ob tem je tiskovna predstavnica Evropske komisije danes poudarila, da gre 70 odstotkov ruskega energetskega izvoza, vključno s plinom in nafto, v Evropo. V Bruslju predstavniki Evropske komisije tudi poudarjajo, da dobava plina poteka nemoteno in da so zaloge trenutno zadostne. "Vse plinske zaloge so običajne ter stabilne in pričakujemo, da bodo vse strani spoštovale svoje obveznosti," je dejala tiskovna predstavnica Evropske komisije za energijo Sabine Berger.
Po poročanju AFP je Putin pismo poslal voditeljem iz 18 držav (Francija, Nemčija, Poljska, Grčija, Srbija, Avstrija, Hrvaška, Slovenija, Bolgarija, Italija, Moldavija, Romunija, Turčija, Madžarska, Slovaška, Makedonija, Češka in BiH). Na današnjo zahtevo Evropske komisije se je v Moskvi po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass že odzval ruski predsednik in zagotovil, da bo Rusija izpolnila svoje obveznosti do evropskih partnerjev pri dobavi zemeljskega plina. Dodal je, da Rusija Ukrajini ne bo prekinila dobave plina, bo pa zahtevala vnaprejšnje plačilo za plin. "Ne nameravamo spremeniti dob plina za Ukrajino. A v skladu s sedanjo pogodbo, ki je podpisana in veljavna od 2009, in je ni nihče prekinil, ima Gazprom (ruski državni energetski velikan) pravico, vlada Ruske federacije pa je predlagala plačilo vnaprej," je na današnji seji ruskega varnostnega sveta dejal Putin. Pojasnil je, da to pomeni, da bo Ukrajina prihodnji mesec dobila toliko plina, kot ga bo plačala ta mesec.
Ukrajinci razmišljajo o pogodbi z Nemčijo
Začasni ukrajinski minister za energijo in premog Jurij Prodan pa je danes v Kijevu dejal, da Ukrajina načrtuje, da bi za uvoz zemeljskega plina sklenila pogodbo z nemško-mednarodnim podjetjem za nafto in plin RWE in francosko energetsko družbo. RWE naj bi začela dobavljati plin, če bo sklenjen sporazum z ukrajinskim naftnim in plinskim podjetjem Naftogaz. V zvezi s krizo v Ukrajini je plin postal novo razhajanje med Zahodom in Vzhodom. Glede ukrajinske krize je generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen danes v bolgarski prestolnici Sofija Rusijo pozval k dialogu.
"Rusijo pozivam, da stori konkretne korake, da si bo ponovno pridobila zaupanje mednarodne skupnosti," je po pogovorih z bolgarskim predsednikom Rosenom Plevneljevom dejal Rasmussen. Dodal je, da je ruska agresija v Ukrajini pod vprašaj postavila podobo ponosne, svobodne in mirne Evrope. Članice Nata pa je generalni sekretar tudi pozval, naj sprejmejo ukrepe za izboljšanje skupne obrambe, poroča nemška tiskovna agencija dpa.