Današnji pogovori, ki naj bi bili zgolj simbolične narave, so rezultat dolgoletnih prizadevanj za izboljšanje njunih odnosov in bi po besedah Wanga lahko dodatno okrepili odnose. "Glavni namen obiska je pospešitev medsebojnega razumevanja," je dejal Wang.
Po porazu v kitajski državljanski vojni proti komunistom pod vodstvom Mao Zedonga leta 1949 je dva milijona privržencev nacionalističnega voditelja Ching Kai-sheka leta 1949 pobegnilo na Tajvan, ki je uradno znan kot Republika Kitajska. Kitajska in Tajvan imata odtlej ločeni vladi, ponovne kontakte pa sta vzpostavili šele v 90. letih prejšnjega stoletja.
Peking in Tajpej sta sicer od izvolitve prokitajsko usmerjenega predsednika Ma Ying-jeouja leta 2008 podpisali okoli 20 sporazumov, ki so omogočili na stotine neposrednih letalskih poletov in olajšali bančno poslovanje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
A kot opozarja francoska tiskovna agencija AFP, Kitajska in Tajvan še naprej trdno stojita na nasprotnih bregovih. Cilj kitajskih oblasti je namreč združitev celotnega kitajskega ozemlja pod njeno oblastjo, pri čemer Tajvan vidijo kot uporniško kitajsko regijo, medtem ko naj bi si Tajvan poskušal zagotoviti gospodarske koristi in jamstvo za varnost.
Kitajska in Tajvan na prvih pogovorih na vladni ravni po 65 letih
Vodja tajvanskega sveta za odnose s Kitajsko Wang Yu-Chi in namestnik kitajskega zunanjega ministra Zhang Zhijun sta se danes v Nanjingu na vzhodu Kitajske sestala na prvih pogovorih na vladni ravni po ločitvi Tajvana in Kitajske leta 1949, poročajo tuje tiskovne agencije.