Svet

Na tisoče protestnikov zablokiralo promet

STA
13. 1. 2014, 15.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Več deset tisoč protivladnih protestnikov je danes zablokiralo promet v prestolnici. Zasedli so vsa večja križišča v mestu, da bi tako še dodatno okrepili pritisk na premierko Yingluck Shinawatra in jo prisilili k odstopu. Protesti so potekali mirno.

Reuters

Kot poročajo tuji mediji, so bile številne ceste in ulice v prometno kaotičnem Bangkoku kot opustele. Na protestih, na katerih se je po navedbah opozicije zbralo 180.000 ljudi, po podatkih policije pa 60.000, pa je vladalo mirno vzdušje. Številni protestniki so na zbirnih točkah posedali na tleh. Do spopadov s privrženci premierke tako ni prišlo. Prav tako se je ob strani držalo kakih 15.000 pripadnikov varnostnih sil.

Mesto ohromelo

V 12-milijonskem mestu so bile danes zaprte številne šole, mnoga podjetja pa so svojim zaposlenim naročila, naj ostanejo kar doma. Drugi so poskušali v mesto priti z javnim prevozom, predvsem železnico, ki je delovala nemoteno. Prav tako ni bilo ovir v letalskem prometu, odprte so ostale tudi turistične znamenitosti in nakupovalna središča.

Protest se je začel s pohodom več deset tisoč protestnikov od njihove "baze" pri spomeniku demokracije na zahodu prestolnice proti središču. "Izvajamo državni udar. Ljudski državni udar," je po poročanju dpa pozival voditelj protestnikov Suthep Thaugsuban. "Ne potrebujemo vojske. Pozivamo pa vse javne uslužbence in policijo, naj se nam pridružijo," je dodal. Protestniki so sicer že pred časom napovedali, da bodo na današnji dan začeli z "zaprtjem" Bangkoka. Prestolnico naj bi v prihodnjih dveh, treh tednih povsem paralizirali. Ob blokadi glavnih križišč v mestu so grozili tudi s prekinitvijo oskrbe vladnih poslopij z vodo in elektriko.

Reuters


Politično prizorišče na Tajskem je že več tednov zelo razburkano. Glavna opozicijska stranka je odločena bojkotirati predčasne parlamentarne volitve 2. februarja, ki jih je premierka sklicala decembra, da bi pomirila več tednov trajajoče množične protivladne proteste v državi, najhujše po letu 2010.

A to opozicije ni pomirilo, saj zahteva takojšen odstop vlade in nato oblikovanje neizvoljenega "ljudskega sveta", ki bi najprej izvedel določene nujno potrebne reforme in šele nato razpisal volitve. Vodja protestnikov Suthep je danes tudi ponovil, da pogovorov o preložitvi volitev, ki jih za sredo z vsemi vpletenimi stranmi načrtuje vlada, ne bo. Vnovič je zahteval, da vlada odstopi, klan Shinawatra pa izgine iz politike.

Politično nasilje Tajsko pesti, odkar je bil v vojaškem udaru leta 2006 strmoglavljen starejši brat sedanje premierke, milijarder Thaksin Shinawatra. Thaksin sedaj živi v izgnanstvu v tujini in je še vedno zelo priljubljen med ljudmi, opozicija pa sedanji vladi očita, da je le orodje v njegovih rokah. Očita ji tudi korupcijo in poneverjanje javnih sredstev.

Mnogi Tajci vse bolj verjamejo, da bo vojska, ki je sicer zaenkrat skušala ostati nevtralna, v kratkem stopila na politično prizorišče, še posebej če bodo protesti postajali bolj nasilni. Govorice, da se pripravlja državni udar, so vse glasnejše. V minulih 81 letih je bilo na Tajskem že 18 vojaških udarov. Privrženci vlade se po lastnih navedbah prav v izogib takšnemu scenariju skušajo izogniti konfrontaciji z opozicijo v Bangkoku. Kot je povedala ena izmed vodij podpornikov vlade Thida Thavornseth, tako za drevi načrtujejo večja zborovanja v več provincah.