Malala Jusafzaj je pozornost svetovne javnosti prvič pritegnila leta 2009, ko je kot takrat še enajstletno dekle pisala blog za britanski BBC,v katerem je opozarjala na usodo več desettisoč deklic, ki so jim islamisti na severozahodu Pakistana, kjer se vladne sile že od leta 2007 borijo proti talibanom, odrekli pravico do izobraževanja.
Talibani so vse od takrat Malali grozili s smrtjo. In ni ostalo samo pri grožnjah. Potem ko je Malala Jusufzaj 9. oktobra lani končala pouk v srednji šoli v mestu Mignori, glavnem mestu problematične doline Svat, je skupaj s sošolkami vstopila na šolski avtobus, ki naj bi jo odpeljal do doma. A tja ni nikoli prišla.
Talibani so postavili zasedo, vstopili na avtobus, in ko so jo prepoznali, so jo ustrelili v glavo in vrat. Hudo ranjeno Malalo so odpeljali v lokalno bolnišnico, od tam pa s helikopterjem v Islamabad. S posebnim letalom so jo pozneje prepeljali na zdravljenje v angleški Birmingham, kjer je do danes skoraj popolnoma okrevala.
Njeno zavzemanje za enakopravnost žensk in zagotovitev pravice do izobraževanja za vse otroke sveta ji je odprlo vrata v najvišje kroge svetovne politike. Svojega šestnajstega rojstnega dne 12. julija letos ni praznovala v družinskem krogu, ampak za govorniškim odrom Generalne skupščine Združenih narodov.
»Vzemimo knjige in svinčnike. To je naše najmočnejše orožje. En učitelj, ena knjiga, en svinčnik lahko spremenijo svet. Skrajneži se bojijo knjig in svinčnikov. Bojijo se moči izobrazbe. Bojijo se žensk,« je povedala v govoru, ki je ganil vse prisotne. Še enkrat več je zagotovila, da je talibani ne bodo utišali.
»Teroristi so mislili, da bodo spremenili moje cilje in ustavili moje ambicije. Vendar se ni spremenilo nič, razen da so umrli šibkost, strah in brezup, rodili pa so se moč, pogum in gorečnost,« je ob navdušenem aplavzu zbranih povedala Malala. Postala je ena izmed glavnih kandidatk za Nobelovo nagrado za mir, ki pa je na začudenje svetovne javnosti ni prejela. Ji je pa svoje spoštovanje izkazal Evropski parlament, ki ji je podelil prestižno nagrado saharov za svobodo misli in človekove pravice.
V petek jo je v Beli hiši sprejel Barack Obama z družino. Malala je še enkrat več pokazala, da je brez dlake na jeziku. Pri Obami je izpostavila napade z brezpilotnimi letali v Pakistanu, ki samo še spodbujajo islamski terorizem. »Če našo pozornost preusmerimo na izobraževanje, bo imelo to veliko večji vpliv,« je poudarila. Malala je tako postala ikona za vse najstnike, ki si upajo slediti svojim ciljem.