Zadnje tovrstno srečanje družinskih članov iz obeh Korej je potekalo leta 2010, Južna Koreja pa si je prizadevala, da bi novega organizirali do praznika žetve sredi septembra.
Seul je sporočil, da bo v programu začasne ponovne združitve septembra sodelovalo po sto družin z vsake strani. Za tiste, ki ne bodo sposobni potovati, pa bodo uredili ponovna srečanja prek videokonferenc. Te bodo uredili za 40 družin z vsake strani, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vojna med državama je ločila na milijone Korejcev. Večina jih je umrla, ne da bi imeli možnost še kdaj videti sorodnike.
"Z današnjim dogovorom postavljamo temelje za redna srečanja družin," je pojasnil tiskovni predstavnik ministrstva Kim Hyung-Suk. Obe strani bosta namreč naslednje srečanje poskušali organizirati najverjetneje že novembra.
Dogovor je bil dosežen na pogajanjih med predstavniki Rdečega križa Severne in Južne Koreje, ki so se danes odvili v obmejni vasi Panmunjom, kjer sta strani leta 1953 podpisali prekinitev ognja.
Prizadevanja za organizacijo novega srečanja družin je minuli teden okrepila južnokorejska predsednika Park Geun-Hye. Severnokorejce je pozvala, naj "odprejo svoje srce" in pristanejo na obnovitev programa še pred praznikom žetve, chuseok, ki bo 19. septembra in tradicionalno združuje korejske družine.
Vojna med državama je ločila na milijone Korejcev. Večina jih je umrla, ne da bi imeli možnost še kdaj videti sorodnike. V Južni Koreji je živih še okoli 72.000 ljudi, od katerih je skoraj polovica starejših od 80 let, ki čakajo, da bi se uvrstili na seznam za srečanja. Vsakič se sicer na njem znajde le nekaj sto udeležencev.
Tudi sicer napetosti med Severno in Južno Korejo v zadnjih tednih popuščajo. Minuli teden sta strani dosegli dogovor o ponovnem odprtju industrijskega kompleksa Kaesong, ki so ga zaprli aprila. Kdaj točno bosta industrijski kompleks znova odprli, sicer še ni znano.