Naključje je očitno hotelo, da je umrl ravno na 52. obletnico začetka gradnje Berlinskega zidu, simbola hladne vojne, ki je Berlin in Nemce delil 28 let, do padca novembra 1989.
Bisky je bil v letih od 1993 do 2000 ter od 2003 do 2010 predsednik Stranke demokratičnega socializma (PDS), ki je bila naslednica vzhodnonemške komunistične partije po združitvi obeh Nemčij in je pomembno vplivala na politiko v vzhodnem delu Nemčije.
Stranka se je leta 2005 preimenovala v Levo stranko, PDS, junija 2007 pa se je združila z manjšo stranko WASG ter se preimenovala v Levico. V njej je bil Bisky do leta 2010 sopredsedujoči, skupaj z Oskarjem Lafontainom. Pred septembrskimi volitvami ji na nacionalni ravni pripisujejo okoli sedemodstotno podporo.
Bisky je veljal za ostrega branilca interesov vzhodnih Nemcev, ki so morali skozi tranzicijo v kapitalizem. Njegov ugled je leta 1995 sicer krepko načela informacija, da je bil ovaduh vzhodnonemške tajne policije Stasi, a se je kljub temu pobral in še naprej vodil nemško levico.
Tudi politični nasprotniki mu priznavajo, da je pomembno sooblikoval sodobno Nemčijo, da je bil vnet zagovornik enotne Evrope in vztrajen borec za socialno pravičnost, še navaja dpa.
Bisky je bil tudi poslanec v Evropskem parlamentu in do lani vodja politične skupine Evropska združena levica (GUE/NGL). Žalost ob njegovi smrti je danes že izrazil predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz, ki je zapisal, da je smrt Biskyja "huda izguba za pragmatično usmerjeno levico v Evropi".
Umrl Lothar Bisky
Umrl je nekdanji voditelj nemške Levice Lothar Bisky, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Bisky je bil eden vodilnih politikov, ki je sodeloval pri preobrazbi komunistične Vzhodne Nemčije v demokracijo po padcu Berlinskega zidu.