"Ameriška vlada je vedno zagovarjala stališče, da je to, da Grčija ostane močan in pomemben del območja evra, v našem izjemno velikem interesu," je ob obisku grškega premiera Antonisa Samarasa v Beli hiši dejal Biden.
Po njegovih besedah so tako ZDA zelo zainteresirane za gospodarsko okrevanje Grčije. Ob tem je povedal še, da se zavedajo "velikanskega žrtvovanja" Grkov v zadnjih letih, povezanih z ostrimi varčevalnimi ukrepi, h katerim so se Atene zavezale v zameno za mednarodno pomoč.
Samaras se bo v ZDA sestal z ameriškim predsednikom Barackom Obamo, med drugim pa si želi pridobiti podporo največjega svetovnega gospodarstva pri izvajanju stimulativne politike. Mnoge evropske partnerice Grčije, zlasti Nemčija, namreč bolj kot ukrepe za spodbujanje gospodarstva podpirajo varčevalno politiko.
Za Grčijo je pomembno tudi stališče Mednarodnega denarnega sklada (IMF), da bi morale države območja evra izvesti delni izbris grškega dolga, tako kot so to v preteklosti storili zasebni upniki. A tudi temu Nemčija nasprotuje.
Grčijo od leta 2010 nad vodo držijo mednarodna posojila. Skupaj je trojka mednarodnih posojilodajalcev - Evropska komisija, Evropska centralna banka in IMF - državi odobrila dva programa pomoči; najprej 110 milijard evrov, nato pa še 130 milijard evrov in delni odpis dolga v višini prek 100 milijard evrov.
ZDA zelo zainteresirane za okrevanje grškega gospodarstva
ZDA so zelo zainteresirane za okrevanje grškega gospodarstva in si želijo, da Grčija ostane v območju evra, je v danes objavljenem intervjuju za grški časnik Katimerini dejal ameriški podpredsednik Joe Biden.