Razlog za to naj bi bil pogoj, ki ga je za odobritev azila postavil ruski predsednik Vladimir Putin. Snowden bi lahko ostal v Rusiji, le če bi prenehal objavljati sporne informacije o nadzoru. "Opustil je svoj namen in umaknil prošnjo za možnost, da ostane v Rusiji," je danes novinarjem dejal Putinov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Snowden je za azil v državi zaprosil v nedeljo, Putin pa je v ponedeljek dejal, da mora "prenehati z delovanjem, katerega cilj je povzročiti škodo našim ameriškim partnerjem". Če bi se tega držal, bi lahko ostal v Rusiji.
A kot je menil Peskov, je tovrsten pogoj za 30-letnega Američana nesprejemljiv, saj se ima po njegovih besedah za pravega borca za resnico in pravičnost. Kljub temu pa naj ga Rusija še vedno ne bi nameravala izročiti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Snowden je v Rusijo priletel 23. junija iz Hongkonga, kamor se je zatekel še pred objavo informacij o nadzoru nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami v ZDA in tujini s strani NSA. Že vse odtlej se nahaja na tranzitnem območju na letališču Šeremetjevo, kjer je ostal ujet brez potnega lista.
Pri izogibanju roki ZDA mu pomagajo predstavniki spletne strani WikiLeaks. Ta je tudi objavila, da je Snowden zaprosil za azil v vsega skupaj 21 državah, med drugim na Kitajskem, v Franciji, Avstriji in Venezueli, na seznamu teh držav pa ni Slovenije.
Snowden ne gre v Rusijo
Nekdanji pogodbeni analitik ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden je umaknil prošnjo za azil v Rusiji, je danes sporočil Kremelj.