Gre za enega od stebrov projekta Extreme Light Infrastructure, v okviru katerega bosta podobne laserje dobili tudi Češka in Madžarska. V Romuniji se bo nahajal laboratorij, osredotočen na jedrsko fiziko.
"Ta projekt je izjemnega pomena ne le za Romunijo, pač pa tudi za celotno Evropo," je na novinarski konferenci v Romuniji poudaril evropski komisar za regionalno politiko Johannes Hahn. "To najsodobnejšo tehnologijo bodo uporabljali raziskovalci iz vsega sveta," je dodal.
Eli-NP je doslej najpomembnejši raziskovalni projekt v Romuniji. Po oceni Hahna bo projekt "beg možganov" spremenil v "kroženje možganov" v regiji. EU je za laboratorij v Romuniji zagotovila 150 milijonov evrov.
V celotnem programu, vrednem več kot 700 milijonov evrov, sodeluje kakih 40 akademskih in raziskovalnih inštitucij iz 13 evropskih držav.
Tu bodo zgradili najmočnejši laser na svetu
EU in Romunija sta položili temeljni kamen za raziskovalno središče, v katerem se bo nahajal najmočnejši laser na svetu. V državi bo tako zrasel panevropski laboratorij, ki bo gostil številne znanstvene discipline in znanstvenike, poroča francoska tiskovna agencija AFP.