Svet

V tekstilni tovarni zbolelo več sto delavcev

STA / S.R.
5. 6. 2013, 15.52
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Več sto delavcev bangladeške tekstilne tovarne blizu prestolnice Daka je danes zbolelo, potem ko so domnevno pili onesnaženo vodo na delovnem mestu, je sporočila bangladeška policija.

Reuters

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je po ocenah zbolelo do 600 zaposlenih. "Domnevamo, da je bila voda v tovarni Starlight Sweaters zastrupljena ali onesnažena. Delavce so odpeljali v različne bolnišnice, potem ko so poročali o bolečinah v trebuhu in začeli bruhati. Ocenjujemo pa, da je zbolelo do 600 delavcev," je za AFP povedal lokalni industrijski policaj Mahfuzur Rahman.

Podpredsednik bangladeškega združenja izdelovalcev in izvoznikov oblek S. M. Mannan je dejal, da je bila kontaminacija vode morebiti namerna. "Sumimo, da je šlo za zastrupitev vode, morebiti z nekakšnim pesticidom. Ta tovarna ima svojo lastno oskrbo z vodo iz zelo globokega izvira, zato do onesnaženja ni moglo priti kar tako. Nekdo je morda v vodo pomešal strup," je dejal Mannan.

Zastrupitve v tovarni so najnovejši incident, ki meče slabo luč na bangladeško tekstilno industrijo. Aprila se je v predmestju Dake zrušila večnadstropna stavba, v kateri je bilo več tekstilnih delavnic. V najhujši industrijski nesreči v Bangladešu je umrlo 1129 ljudi. V stavbi Rana Plaza so izdelovali oblačila predvsem za zahodne znamke, kot sta Benetton in Mango.

Prav danes je sicer policija uporabila gumijaste naboje in solzivec med protestom svojcev pogrešanih delavcev, ki naj bi umrli v tej industrijski katastrofi. Na prizorišču nesreče se je zbralo približno tisoč svojcev in tekstilnih delavcev, ki so od oblasti zahtevali, naj objavijo popoln seznam pogrešanih delavcev, da bi lahko družine tako vložile odškodninske zahteve.

"Zbralo se je približno 1000 protestnikov, ki so blokirali glavno cesto in se utaborili pred ruševinami Rana Plaze za skoraj tri ure," je dejal lokalni industrijski policijski inšpektor Amjad Hossain. Ker se protestniki niso želeli umakniti z ceste in so začeli proti policistom metati kamenje, jih je policija razgnala s solzivcem in gumijastimi naboji.