Za zdaj še niso našli odgovornih, ki so v reko odvrgli poginule prašiče, vendar šanghajske mestne oblasti domnevajo, da so za to krivi kmetje iz sosednje kitajske province.
V Šanghaju so doslej iz reke, iz katere dobijo petino pitne vode v milijonski metropoli, izvlekli 9460 prašičev. V sosednji provinci Zhejiang, ki leži ob zgornjem toku reke, pa so našli še 3600 mrtvih živali.
Zato so obtožbe letele predvsem na kmete v okolici mesta Jiaxing, češ da so v reko odvrgli prašiče, ki so umrli zaradi bolezni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vendar oblasti v Jiaxingu trdijo, da to območje ni edino odgovorno za odvrglo mrhovino in da so doslej odkrili samo enega rejca, ki bi lahko bil kriv.
Škandal je razkril tudi težave Kitajske pri zagotavljanju varnosti živil. Vzorci poginulih prašičev so pokazali, da so bili okuženi s prašičjim cirkovirusom, sicer pogosto boleznijo prašičev, ki pa nima vpliva na ljudi.
Na kitajskem ministrstvu za kmetijstvo domnevajo, da je večje število poginulih prašičev predvsem posledica letošnjega hladnejšega vremena, izključujejo pa možnost epidemije.
Več tisoč mrtvih živali je pozornost preusmerilo na slabo regulirano kmetijsko proizvodnjo na Kitajskem. Živali, ki poginejo zaradi bolezni, se lahko znajdejo v verigi preskrbe s hrano ali pa se jih neprimerno odstrani.