Škandal o nezakonitih novinarskih praksah je vrhunec dosegel leta 2011 z ukinitvijo tabloida News of the World. Od ukinitve tega časopisa so zaradi vpletenosti v škandal doslej aretirali 50 novinarjev ter tudi policistov in drugih uradnikov.
Novinarji, ki so jih danes aretirali, so vsi sedanji ali nekdanji zaposleni v skupini Mirror Group, ki izdaja časopisa Mirror in Sunday Mirror. Osumljeni so kaznivih dejanj v letih 2003 in 2004, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Med aretiranimi je tudi urednik časopisa Sunday People James Scott, prav tako pa nekdanja urednica Sunday Mirrora Tina Weaver.
Policijska preiskava se je doslej osredotočala na časopisa Sun in News of the World, ki sta del imperija medijskega mogotca Ruperta Murdocha. Prav tako so v okviru preiskave obravnavali obtožbe o domnevnih podkupovanjih javnih uradnikov s strani novinarjev.
Današnje aretacije so sovpadle z oznanitvijo britanskega premiera Davida Camerona o preklicu medstrankarskih pogovorov o novi regulaciji medijev na podlagi predlogov preiskave spornih praks v britanskih medijih, znane kot poročilo Leveson.
Po današnjem pogovoru z drugimi strankarskimi voditelji je Cameron dejal, da so razlike med njimi glede področja medijske regulacije prevelike, da bi jih bilo možno prebroditi. Regulacija, podkrepljena z zakonsko odredbo, ki jo podpirajo opozicijski laburisti in koalicijski Liberalni demokrati ne bi delovala, je zatrdil britanski premier.
Cameronova konservativna stranka predlaga kraljevi odlok, ki ne bi potreboval zakonske ureditve. V ponedeljek naj bi bilo glasovanje o predlogih konservativne stranke.
"Pot, ki smo jo predlagali, je najhitrejši možen način, da ustanovimo neodvisno regulatorno telo, ki bi lahko doseglo pravičnost za žrtve medijskih zlorab v državi," je še dejal Cameron.