Papež razmišlja o 'motu proprio' (dekret) v prihodnjih dneh, s katerim bi razjasnil nekatere zadeve v zvezi s konklavom, je povedal Lombardi.
"Ne vem, če se mu bo zdelo potrebno ali primerno, da izda pojasnilo o vprašanju datuma začetka," je dodal tiskovni predstavnik.
Benedikt XVI. bo odstopil 28. februarja, s čimer bo postal prvi papež po skoraj 600 letih, ki bo odstopil. Pravila določajo, da mora po papeževi smrti miniti 15 do 20 dni do sklica konklava, da se lahko kardinali z vsega sveta zberejo v Rimu.
Glede na to, da papeži običajno ne odstopajo in vztrajajo na položaju do smrti, ta čas izkoristijo tudi za pogrebne slovesnosti, kar pa v primeru Benedikta XVI. ni potrebno. To je podžgalo ugibanja, da bi lahko postopek izvolitve novega papeža pospešili.
Lombardi je minuli teden priznal, da bi se konklave lahko začel pred 15. marcem, kar je pred tem zanikal, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vatikanski zgodovinar Ambrogio Piazzoni pa je danes dejal, da če kardinali lahko pridejo v Rim prej kot v predpisanih 15 do 20 dneh, "ni kaj čakati".
Spletna stran Vatian Insider je medtem razkrila, da je papež na eno oko skoraj slep in da so mu zdravniki zaradi visokega pritiska odsvetovali potovanja z letalom. 85-letni Benedikt XVI. ima tudi težave s spanjem, v zadnjih letih pa je na potovanjih v tujini večkrat padel s postelje, zaradi česar je bil v javnih nastopih videti utrujen.
Spletna stran se sklicuje na podatke, ki so jih razkrili papeževi pomočniki, poznavalec razmer v Vatikanu Marco Tosatti pa je obljubil, da jih ne bo objavil do papeževega odstopa 28. februarja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.