V občini so sicer pričakovali, da bodo ob prenovi mestnega jedra in gradnji prizidka k zdravstvenemu domu naleteli na arheološke najdbe, saj je mestno jedro Laškega v območju registrirane nepremične kulturne dediščine. Da se pod površjem skrivajo tako bogate in dragocene ostaline različnih zgodovinskih obdobij, pa je bilo svojevrstno presenečenje, pravijo. Odkritih je bilo namreč več arheoloških najdb, kot je bilo prvotno predvideno oziroma pričakovano.
»Ponosen sem, da so arheološke najdbe potrdile ustna pričevanja in pisne vire, da se je življenje na tem območju začelo že v prazgodovini. Odkritja izvirajo tudi iz rimske dobe in starega veka, precej najdb je tudi s konca 19. in z začetka 20. stoletja, ko se je Laško kot trg razvijalo in ko je bila vzpostavljena meščanska struktura, kot jo poznamo še danes,« pravi župan Občine Laško Marko Šentej.
Obzidje in obrisi stavbe
Arheološka izkopavanja opravljajo arheologi Skupine Stik, Zavoda za preučevanje povezovalnih področij preteklosti in sedanjosti iz Ljubljane. Na območju Aškerčevega trga v Laškem so odkrili lončenino iz različnih obdobij. Naleteli so tudi na lepo ohranjeno obzidje, ki je bilo nekoč okoli cerkve sv. Martina in je bilo označeno tudi v Franciscejskem katastru iz 19. stoletja. Ob tem so se pokazali tudi obrisi stavbe, ki v omenjenem katastru ni vrisana.
Njena.si
Vse, kar morate vedeti o montažni gradnji
»Takšna odkritja predstavljajo neprecenljiv vpogled v zgodovino Laškega ter potrjujejo kontinuiteto bivanja v prostoru starega mestnega jedra od prazgodovine do danes. Hkrati krepijo našo identiteto in zavedanje, da pripadamo temu čudovitemu kraju, katerega korenine segajo dolga tisočletja nazaj. In tako tudi naša osebna zgodba postaja del Laške pripovedi …« je ob prvih najdbah dejal arheolog Matevž Lavrinc.
Najdbe, povezane s pivom
Da je v zgodnjem novem veku iz starega trškega jedra proti severu vodila utrjena pot, morda celo cesta, tlakovana s prodniki, naj bi nakazovali ostanki, ki so bili najdeni pod asfaltom ulice Pod gradom. Očitno je, da je bilo na območju današnjega Aškerčevega trga že v preteklosti zelo živahno. Arheologi so tam odkrili ogromno lončenine iz najrazličnejših obdobij, od prazgodovine do rimske dobe in srednjega veka.
»Vroča« arheološka najdba z Aškerčevega trga je med drugim primerek, ki naj bi po prepričanju poznavalcev predstavljal pokrovček vrčka za pivo iz 19. stoletja. Še eno nenavadno in zelo zanimivo najdbo so arheologi odkrili v ulici Pod gradom. Presenetila jih je urejena zloženost glinenih lončkov, ki odpira kopico vprašanj – kaj, zakaj, kako ... »V Muzeju Laško smo prepričani, da bodo strokovnjaki z nadaljnjo obdelavo najdbe prišli do pravih odgovorov. Mi pa malo laično in lokalpatriotsko špekuliramo, ali je morda to prvi plato laškega piva. In če je, zakaj imajo zdajšnji platoji le 24 pločevink, če pa ima ta iz srednjega veka 50 glinenk?« se sprašujejo v laškem muzeju.
Več bo zagotovo znano in javnosti predstavljeno po končanju arheoloških raziskav. Pri čemer v Laškem pričakujejo, da bo odkritega še marsikaj zanimivega.