Dela bi posegala tudi v Plečnikove tržnice, ki so bile leta 2021 vpisane na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine. Prav zato je bila v postopkih pridobitve gradbenega dovoljenja zahtevana presoja vplivov na kulturno dediščino po metodologiji, ki izhaja iz priročnika presoje vplivov na dediščino v kontekstu svetovne dediščine, tako imenovani HIA.
Kdo je za kaj odgovoren
Kratico HIA smo v zadnjih mesecih velikokrat slišali iz ust vpletenih v projekt. Zdi se, da se okrog tega najbolj lomijo kopja. Občina Ljubljana (MOL) je pred časom na Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP) vložila zahtevo za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja prenove. V njem sta združena postopek za pridobitev gradbenega dovoljenja in postopek presoje vplivov na okolje, tudi vplivi na kulturno dediščino. Za izdajo kulturnovarstvenega soglasja, potrebnega za pridobitev gradbenega dovoljenja, je pristojen Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). MOL je zahtevi za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja predložil še projektne dokumentacije za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD) ter poročilo o vplivih na okolje (PVO). Kot so pojasnili na ministrstvu za naravne vire, mora v postopku izdaje gradbenega dovoljenja mnenja s strani pristojnih mnenjedajalcev pridobiti investitor, torej MOL. V integralnem postopku pa mnenja o gradbenem dovoljenju in poročilu o vplivu na okolje pridobiva upravni organ, torej ministrstvo za naravne vire, ki šele po pridobitvi vseh mnenj izvede (enomesečno) javno razgrnitev in predstavitev projektne dokumentacije. V konkretnem primeru je ministrstvo to storilo 12. novembra, potem ko je med drugim 14. oktobra pridobilo tudi kulturnovarstveno mnenje s strani zavoda za varstvo kulturne dediščine.
Ministrstvo za kulturo: MOL ni poslal študije presoje vplivov na Plečnikove tržnice
Slovenija je o načrtovanih posegih v območje Unescove svetovne dediščine dolžna uradno obvestiti Unescov center za svetovno dediščino v Parizu, pravijo na ministrstvu za kulturo. Slednje je še en deležnik v tej zgodbi. Čeprav ni pristojno in ni sodelovalo v postopku pridobitve gradbenega dovoljenja, si z ministrstvom za naravne vire in prostor deli skrb za implementacijo konvencije o varstvu kulturne in naravne dediščine. Zato je ministrstvo za kulturo 2. decembra na ministrstvo za naravne vire poslalo dopis, v katerem ga je seznanilo s potekom presoje vplivov iz vidika Unescove svetovne dediščine. »V njem smo povzeli dosedanje aktivnosti v zvezi s pripravo presoje investitorja MOL in Zavoda za varstvo kulturne dediščine RS kot pristojne institucije in jih seznanili z nam dostopnimi informacijami. Ministrstvo za kulturo kljub več pozivom s strani Mestne občine Ljubljana še vedno ni prejelo študije presoje vplivov na Plečnikove tržnice. Študija tudi ni bila javno predstavljena. Ta je namreč podlaga za Unescov odbor za svetovno dediščino, da lahko presoja o morebitnem vplivu projekta na Plečnikove tržnice,« so zapisali na ministrstvu za kulturo.
Iniciativa »Tržnice na damo«: Imamo srhljiv občutek
Ko je dopis v roke prišel civilni iniciativi »Tržnice ne damo«, ki že tako ves čas nasprotuje gradnji podzemne garaže, je ta še bolj skočila v zrak. »Imamo srhljiv občutek, da želi Mestna občina Ljubljana v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine (ki popušča pod pritiski, a njegova naloga je, da dela strokovno) in Ministrstvom za naravne vire in prostor načrtno uničiti prostor Vodnikovega trga skupaj z vsemi spomeniki. Če želi MOL ovreči naš občutek, naj upošteva mnenja neodvisnih strokovnjakov in začne ustrezno sodelovati v skladu z zakonodajo RS ter mednarodnimi konvencijami in uredbami,« pravijo v iniciativi, ki je 11. decembra na ministrstvo za naravne vire in prostor oddala 1312 podpisov (od potrebnih 200) prebivalcev Ljubljane ter jih priložila vlogi za vstop v postopek integralnega gradbenega dovoljenja kot stranski udeleženec. Zgodba bo torej kot kaže imela nova nadaljevanja.
Izpostavljeno
Trajnostno, a zabavno: Prinesite hygge čarobnost v svoj dom!
Izvedba HIA za gradnjo NUK II se je začela po pridobitvi gradbenega dovoljenja
ZVKDS sicer opozarja, da v Sloveniji na zakonski ravni elaborat HIA v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja in rokov za njihovo izvedbo še ni urejen. »HIA se je zato v tem primeru izvajal kot poseben postopek, ki je potekal vzporedno s postopkom izdaje integralnega gradbenega dovoljenja. Velja omeniti, da se je izvedba HIA za gradnjo NUK II (kot edinega referenčnega primera v Sloveniji) začela v posebnem postopku, po pridobitvi gradbenega dovoljenja,« so nam povedali na zavodu za varstvo kulturne dediščine in dodali, da se bo skladno z zahtevami elaborat HIA na podlagi konkretiziranih rešitev, ki so opredeljene šele v projektu za izvedbo, ustrezno dopolnil ter projekt po potrebi prilagodil.
Na zavodu so poudarili še, da je priročnik presoje vplivov na dediščino v kontekstu svetovne dediščine sestavljen iz več korakov in v uvodnem delu je zavod pripravil elaborat HIA. »V okviru pregleda poročila (tako imenovani osmi korak – poročanje) pa je zavod preveril, ali HIA vsebuje vse relevantne informacije ter ali je ugotavljanje in presojanje vplivov predlaganega posega na območje svetovne dediščine ustrezno. Postopek HIA vključuje 11 korakov in še ni zaključen,« so pojasnili na zavodu.
MOL: Prenova s poudarkom na vrednotenju Plečnikovih tržnic kot Unescove dediščine
Župan Ljubljane Zoran Janković se je ob koncu svojega rednega druženja z novinarji prejšnji teden kratko dotaknil tudi prenove tržnice. »Postopek je speljan po zakonodaji. Imamo vsa mnenja; če HIA ne bi bila narejena, ne bi dobili dovoljenja od Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Čakamo, kdaj bomo pozvani na ustno obravnavo,« je dejal Janković.
Služba za razvojne projekte in investicije MOL nam je v pisnem odgovoru sicer povedala, da je bil elaborat HIA že v fazi projektiranja dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja usklajen s smernicami in izdelan v skladu s predhodno izdanimi projektnimi pogoji zavoda za varstvo kulturne dediščine. »Na podlagi prejetega pozitivnega mnenja ZVKDS se načrtovanje in usklajevanje ukrepov za zaščito dediščine po smernicah ZVKDS in skupine Unesco aktivno nadaljuje v fazi priprave izvedbene dokumentacije. HIA je namreč proces, ne samo oddan elaborat, v tem procesu pa aktivno zasledujemo cilj, da bo prenova načrtovana in izvedena skladno z usmeritvami pristojnega Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Ministrstva za kulturo RS in Unescovih organov s poudarkom na vrednotenju posega pri prenovi Tržnice na OUV (»outstanding universal values« – izjemne univerzalne vrednote) Plečnikovih tržnic kot Unescove dediščine,« so zapisali v Službi.
Poudarili so tudi, da so že v projektnem gradivu v integralnem postopku uvedli ključne elemente načrtovanja, ki sledijo tako slovenskim kot mednarodnim standardom, tudi Unesco konvenciji za zaščito kulturne dediščine: »Ohranjamo arheološko dediščino celotnega zahodnega in južnega samostanskega trakta nekdanjega stavbnega kompleksa, ki je bila prepoznana s strani ZVKDS kot najvišja kvaliteta, v popolnoma neokrnjenem stanju: brez gradbeno-tehničnih posegov, to je 'in situ'. To je deklarirano kot najvišja stopnja zaščite po mednarodnih arheoloških standardih.«