Fajon je Bližnji vzhod nazadnje obiskala minulo nedeljo, ko se je srečala s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom, predsednikom tamkajšnje vlade in zunanjim ministrom Mohamedom Mustafo ter z izraelskim zunanjim ministrom Izraelom Kacem.
Ministrica je takrat izraelskemu kolegu dejala, da priznanje Palestine za Slovenijo ni več vprašanje, ob tem pa Izrael pozvala, naj opusti načrtovano ofenzivo na Rafo. V vmesnem času je slovenska vlada sprožila postopke za priznanje Palestine, izraelska vojska pa vdrla v Rafo, kjer je zasedla mejni prehod z Egiptom in tako prevzela nadzor nad vsemi izstopnimi točkami iz Gaze.
Fajon bo tokratni obisk začela ravno na egiptovskem Sinaju, ki meji z Gazo. Tam si bo ogledala logistični center egiptovskega Rdečega polmeseca, kamor prihaja humanitarna pomoč za Palestince.
Kljub mednarodni solidarnosti je zaradi izraelskih omejitev Rafo v zadnjih sedmih mesecih ofenzive prečkala nezadostna količina pomoči, po zasedbi mejnega prehoda pa je ta zadnjih nekaj dni zaprt. Humanitarne razmere v enklavi se medtem spričo splošnega pomanjkanja in izraelskega obstreljevanja nenehno slabšajo.
V nedeljo bo ministrica še sprva v Egiptu, kjer bo v Kairu opravila pogovore s predstavniki vlade, dan pozneje pa jo čakajo sestanki v Združenih arabskih emiratih. V torek bo Fajon v katarski Dohi, obisk pa bo sklenila v sredo v Rijadu v Savdski Arabiji.
Osrednje teme pogovorov z vsemi sogovorniki bodo razmere na Bližnjem vzhodu in poziv Slovenije k prekinitvi ognja v Gazi, takojšnji in brezpogojni izpustitvi vseh talcev, ki so jih palestinske oborožene skupine zajele med vdorom v Izrael oktobra lani, ter zagotovitvi hitre in zadostne humanitarne pomoči za prebivalce oblegane enklave.