Pred desetimi dnevi je javno podjetje Vodovodi in kanalizacija (ViK), ki so ga občine Nova Gorica, Šempeter - Vrtojba, Renče - Vogrsko in Miren - Kostanjevica izbrale za upravljalca namakalnega sistema Vogršček, začelo polniti sistem. Po besedah direktorja ViK Boruta Mozetiča je zadrževalnik poln, v njem je kar sedem milijonov kubičnih metrov vode. »Namakalni sistem je treba polniti počasi, sproti pa odpravljamo manjša puščanja, ki jih opazimo, obenem menjujemo tesnila na hidrantih in podobno,« našteva. »Večje težave še nismo odkrili. A najhujše lahko šele pride, tako poln sistem še ni bil. V kakšnem stanju je, se bo videlo, ko bo začel delovati in se bo začela poraba na polno, ko bo tlak zelo visok,« pravi. Podobno se je zgodilo lani, ko so po dolgem času spet odprli cevi in je začelo puščati na več koncih.
Vode za oroševanje je več kot dovolj
A kmetje so lahko pomirjeni: vode za oroševanje, če bo potrebno, in tudi kasneje za namakanje je več kot dovolj, ViK in podizvajalci, ki so doslej že sodelovali s skladom kmetijskih zemljišč, pa so usklajeni in imajo začrtan plan aktivnosti. Polno dela pa ne čaka le njih, temveč tudi občine, ki so po novem lastnice namakalnega razvoda, v okviru katerega je približno 130 kilometrov cevi. ViK je bil sicer z odlokom imenovan za upravljalca javne službe, a z njim še niso podpisale pogodbe o najemu infrastrukture, obenem morajo opraviti še cenitev infrastrukture. Papirologije je veliko, pritrjuje šempetrski župan Milan Turk, ki je prevzel koordinacijo na strani občin. »Nimamo še vseh podatkov, ki jih potrebujemo za pripravo tehnične dokumentacije. Trenutno še urejamo evidence, delamo pa tudi na vzpostavitvi spletne strani z vsemi informacijami,« našteva.
Za zdaj se lahko pridelovalci obrnejo na novega upravljalca Vodovode in kanalizacijo, na ajdovskem delu pa na KSD. Na osnovi preverbe stanja bodo pripravili terminski plan in investicijsko dokumentacijo. »S tehnično in investicijsko dokumentacijo bomo definirali, kaj je treba prenoviti in kje je največ puščanj, torej potreb po prenovi. Želimo si, da bi nam to uspelo morda že do konca letošnjega leta in da bi nato oddali vlogo za javni razpis za začetek prenove prvega dela sistema,« pojasnjuje Turk, ki je že lani napovedal, da bodo pri prenovi poleg iztrošenosti cevi upoštevali tudi potrebe kmetovalcev. Glede na dolžino in starost cevi bo prenov delov namakalnega razvoda še veliko.
Soglasij kmetov še niso začeli pridobivati
Vanje pa ne bodo vlagale občine, ampak se bodo financirale z denarjem EU in države z javnih razpisov. Preden ga pridobijo, morajo imeti podpisane pogodbe z lastniki vsaj 50 odstotkov zemljišč. Tako Turk kot novogoriški župan Samo Turel sta potrdila, da jih še niso začeli zbirati. »Najprej moramo doreči, kakšna je ocena stroškov investicijskega vzdrževanja, ki bo vplivala na ceno, ki jo bodo uporabniki plačevali. Nenavadno bi bilo, če bi prišli k njim s pogodbami, ne da bi znali napovedati, kolikšna bo cena,« pove Turel. Tudi Turk potrjuje, da je za zdaj prezgodaj reči, kakšni bodo stroški. Nadomestilo za letos za zdaj ostaja enako kot lani – 80 evrov na hektar.