Plače sodnikov

Foto: Predsednik vrhovnega sodišča Đorđević podprl protestni shod sodnikov

D.K./STA
7. 2. 2024, 12.37
Posodobljeno: 7. 2. 2024, 14.19
Deli članek:

Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je v izjavi za medije dejal, da podpira ukrepe sodniškega društva za uresničitev ustavne odločbe glede plač sodnikov. Poudaril je, da je njena uresničitev še posebej pomembna, ker se nanaša na materialno neodvisnost sodnikov in opozarja na enakopravnosti vej oblasti, ta pa je temelj sodnega sistema.

Jure Klobčar
Izjava za medije predsednika Vrhovnega sodišča RS Miodraga Đorđevića

Đorđević je poudaril, da je nujni pogoj za delovanje pravne države izvršitev sodnih odločb, tako odločb rednih sodišč kot odločb ustavnega sodišča v dobrobit državljanov. "Pri uresničitvi odločb gre namreč za zagotavljanje pravne varnosti in vladavine prava, gre za spoštovanje pravnega reda, ki je ključnega pomena za zaščito pravic in pravnih interesov naših državljank in državljanov," je dejal.

Uresničitev odločbe ustavnega sodišča o sodniških plačah pa je še posebej pomembna, ker se nanaša na materialno neodvisnost sodnikov in opozarja na odnos enakopravnosti med vejami oblasti. "Neodvisnost sodstva je namreč temeljni kamen našega sodnega sistema, ki zagotavlja pošteno in pravično obravnavo za vse državljane," je poudaril.

Predstavniki sodstva se bodo na temo ustavne odločbe popoldan sestali z ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan. Đorđević na izjavi za medije ni predvidel vprašanj novinarjev, se bo pa z vrhovnega sodišča sestanka udeležila generalna sekretarka sodišča Helena Miklavčič. Vabljeni so tudi predstavniki Sodnega sveta, Slovenskega sodniškega društva in minister za javno upravo Franc Props.

Protestni shodi sodnikov proti zlorabi in ignoranci oblasti

Na slovenskih sodiščih je danes v organizaciji Slovenskega sodniškega društva potekal enourni protestni shod za vladavino prava. Kot so sodniki poudarili v protestni izjavi, ki so jo javno prebrali pred kranjskim okrožnim sodiščem, protestirajo proti zlorabi oblasti in ignoranci, ki jo vladajoči kažejo do sodstva, sodnikov ter pravnega reda.

Andrej Petelinšek/Večer
Stavka Sodnikov v Celju

Slovensko sodniško društvo je v protestni izjavi zapisalo, da je minilo že več kot mesec dni od roka, ki ga je ustavno sodišče postavilo vladi in DZ za odpravo ugotovljenih protiustavnosti v zvezi s plačnim položajem sodnic in sodnikov. Opozarjajo, da vladajoči še naprej navedeno odločbo ustavnega sodišča načrtno ignorirajo.

"Naš pravni red je zasnovan v ustavi, ki pravi, da je Slovenija pravna država. Temelj pravne države je spoštovanje zakonov in odločb sodišč; le tako se lahko zagotavlja varovanje človekovih pravic, demokracije, enakost pred zakonom in odgovornost oblasti. Sodne odločbe veljajo za vse v enaki meri, veljajo v celoti tako, kot se glasijo, in ne kot bi arbitrarno presodil naslovnik posamezne sodne odločbe," so zapisali v protestni izjavi.

V društvu protestirajo proti "sprenevedanju, da gre socialni dialog in za usklajevanje plač v celotnem javnem sektorju, ker izvršitev ustavne odločbe s tem nikakor ni povezana". S shodi želijo opozoriti na zavajanje oblasti, da na razpolago ni finančnih sredstev, "ob tem ko si politične stranke povečujejo lastno financiranje, ministrstvo pa popolnoma mimo sodstva domnevno rešuje prostorsko problematiko z nakupovanjem neprimernih nepremičnin".

Zahtevajo takojšnjo izvršitev odločbe ustavnega sodišča in da jim vlada "z izvršitvijo odločbe nemudoma zagotovi dostojne materialne pogoje za neodvisno delo in primeren oziroma primerljiv položaj, ki ga imajo sodniki po ustavi s predstavniki zakonodajne in izvršne veje oblasti".

"Apeliramo na javnost, domačo in mednarodno, da z vsemi sredstvi prisili politične odločevalce, da spoštujejo vladavino prava, torej tudi sodne odločbe. Le če vsi tako ravnamo, se je mogoče izogniti anarhiji, brezvladju in nasilju oblasti," so pozvali.

Protestno izjavo so prebrali na protestnih shodih, ki so danes pod sloganom "100 tog za vladavino prava" potekali po vseh sodiščih. Na shodih, ki so bili sicer zaprti za javnost, so obravnavali vprašanja, vezana na množično vložitev posameznih tožb proti državi, ker ta ni odpravila neustavnosti pri sodniških plačah.

Andrej Petelinšek/Večer
Stavka Sodnikov v Celju

Kranjski okrajni in okrožni sodniki Jana Škerbinek, Uroš Ferjan, Janja Roblek in Gregor Berden so protestni shod začeli z javnim branjem protestne izjave. Poleg tega so simbolično prebrali del uvoda pesnitve Franceta Prešerna Krst pri Savici.

Bobo
Sodniška stavka v Kranju

Kot je pojasnila sodnica Roblek, so se za to odločili, ker so sodniki veja oblasti, ki deluje državotvorno, in v počastitev četrtkovega državnega praznika ter zavezanosti načelom ustave pravne države, neodvisnosti sodstva in izvrševanju odločb rednih ter ustavnega sodišča. Predstavniki sodnikov so se nato simbolično sprehodili še do Prešernovega groba v bližnjem Prešernovem gaju, kjer so v počastitev slovenskega kulturnega praznika položili šopek.

Sodniki so zaradi neizvršitve ustavne odločbe o sodniških plačah med 10. in 24. januarjem izvedli dvotedenski opozorilni protest, zdaj pa bodo, kot so napovedali, enkrat mesečno organizirali protestne zbore, ne bodo pa več omejevali dela sodišč. 

Andrej Petelinšek/Večer
Stavka Sodnikov v Celju