EU bo s paktom, ki ga bodo morali še dokončno potrditi, celovito uredila upravljanje migracij,
"Svet EU in Evropski parlament sta dosegla preboj v pogajanjih o reformi migracijskega in azilnega sistema EU," je špansko predsedstvo Svetu EU zapisalo na družbenem omrežju X. Dodali so, da so pogajalci obeh institucij dosegli politični dogovor o petih zakonodajnih aktih iz evropskega pakta o migracijah in azilu.
Eden od teh je uredba o upravljanju migracij in azila, ki predvideva obvezno solidarnost z državami članicami, ki se bodo znašle pod migracijskim pritiskom. Druge države članice bodo lahko sprejele prosilce za azil iz te države ali pa zagotovile finančni prispevek. Besedilo dogovora določa tudi nove kriterije za določitev tega, katera država članica je odgovorna za obravnavo prošnje za mednarodno zaščito.
"Končno bodo vse članice prevzemale odgovornost, in ne samo nekatere. To bo sicer možno prek fleksibilnih in prostovoljnih prispevkov," je pojasnil poročevalec Evropskega parlamenta za uredbo o upravljanju migracij iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) Tomas Tobe. Švedski evroposlanec je izpostavil, da bodo solidarnosti deležne tudi članice, ki se z migracijskim pritiskom soočajo zaradi reševanja migrantov na morju.
Vidik solidarnosti je prav tako poudaril poročevalec za uredbo o kriznih razmerah Juan Fernando Lopez Aguilar iz politične skupine socialistov in demokratov (S&D). V primeru kriznih razmer, višje sile ali instrumentalizacije migracij bo solidarnost s prizadetimi državami še okrepljena, je pojasnil Španec. Kriza bo lahko razglašena tudi na lokalni ali regionalni ravni, je povedal.
Evroposlanci in države članice so se dogovorili še o uredbi o azilnih postopkih, ki vzpostavlja enoten postopek za podelitev in odvzem mednarodne zaščite po vsej uniji. Obravnava bo morala biti hitrejša, prva odločitev bo morala biti sprejeta v največ šestih mesecih, predvideva dogovor. Poročevalka za to uredbo, francoska poslanka Fabienne Keller iz vrst liberalcev (Renew)je povedala še, da bodo z uredbo zagotovili pravno pomoč za vse prosilce za azil.
Nova uredba o postopkih varnostnega preverjanja na zunanjih mejah EU medtem predvideva preverjanje posameznikov, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop v EU, že pred vstopom. Pri tem bodo upoštevane posebne potrebe otrok, so pojasnili v Evropskem parlamentu.
Uredba o zbirki prstnih odtisov Eurodac pa prinaša učinkovitejšo identifikacijo ljudi, ki prihajajo v unijo. Poleg prstnih odtisov bodo beležili tudi fotografije obraza.
"Danes je resnično zgodovinski dan," je na skupni novinarski konferenci s poročevalci povedala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. "Zavedamo se, da ni popolne rešitve. Paket, ki je na mizi, ni popoln in ne prinaša rešitev za vsa kompleksna vprašanja. Vendar pa je to precej boljše za vse nas kot tisto, kar smo imeli," je poudarila.
Da gre za zgodovinski trenutek, je poudarila tudi evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson, ki je tudi sodelovala v pogajanjih. "Dogovorili smo se o celovitem paktu o migracijah in azilu, ki bo prinesel boljšo zaščito naših zunanjih meja, več solidarnosti ter boljšo zaščito za ranljive osebe in prosilce za azil," je povedala v videu, objavljenem na omrežju X.
Po danes doseženem političnem dogovoru bosta morala Svet EU in parlament razrešiti še nekatera tehnična vprašanja, med drugim bodo po navedbah evroposlanca Tobeja govorili o tem, kdaj bo zakonodaja zaživela v praksi.
Nato bosta morali obe instituciji zakonodajo, ki jo je Bruselj predlagal septembra 2020, še dokončno potrditi. Cilj je, da bi to storili pred evropskimi volitvami junija prihodnje leto.