Po poplavah

Plaz Matavunder: Po treh mesecih so se lahko vrnili v svoje hiše

S.R./STA
18. 11. 2023, 09.19
Posodobljeno: 18. 11. 2023, 09.19
Deli članek:

V občini Dravograd so plaz Matavunder, ki ogroža naselje Tribej, sanirali do te mere, da so se domačini, ki so bili zdoma od avgustovskih poplav, vendarle lahko vrnili v svoje domove.

Facebook/Tone Preskavec
Plaz, ki je ob avgustovski ujmi zaprl državno cesto med Črnečami in Libeličami.

Nad naseljem Tribej med Črnečami in Libeličami v občini Dravograd se je ob vodni ujmi 4. avgusta in močno naraslem hudourniku sprožil plaz Matavunder, eden največjih plazov v dravograjski občini. Gre za plazovito območje v velikosti več hektarjev, je pojasnil župan Dravograda Anton Preskavec. Ob sprožitvi plazu je zasulo in poplavilo hiše pod njim, zasute in neprevozne so bile gozdne in občinske ceste na tem območju, prav tako državna cesta med Črnečami in Libeličami. Kot je še povedal župan, so prvi sestanki za sanacijo plazu stekli že avgusta med občino, podjetjem Slovenski državni gozdovi, ki je lastnik večjega dela zemljišča, koncesionarjem za ceste, to je družbo Voc, in koncesionarjem za vodotoke, družbo VGP Drava. Skupaj s projektantom so določili nujne sanacijske ukrepe, ki so jih doslej že izvedli, tako da so se nedavno prebivalci treh hiš po treh mesecih od evakuacije lahko vrnili v svoje domove.

Med drugim so Slovenski državni gozdovi v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije izvedli odstranitev drevja z območja plazu. VGP Drava je po županovih besedah moral urediti strugo hudournika, družba Voc pa je vzpostavila alarmni sistem, po katerem bi se ob proženju plazu zaprla državna cesta. Občina je, kot je pojasnil župan, postavila zaščitne zidove ob hišah, ki omogočajo prvo zaščito v primeru, da bi spet narasel hudournik.

Drevesa morajo odstraniti

Občina je tudi že naročila projekte za sanacijo plazu. Ko jih bo pridobila, se bodo odločili, kako naprej. Župan ocenjuje, da bi lahko bili stroški sanacije na območju, kjer poteka gozdna cesta, velikanski, zato bo o tem verjetno še potreben razmislek. Vsekakor pa je treba plaz sanirati v takem obsegu, da ta ne bo ogrožal naselja pod njim, je še dejal župan.

Slovenski državni gozdovi so potek del na tem plazišču minuli teden predstavili z objavo video posnetka na družbenem omrežju. V njem sodelavka družbe Slovenski državni gozdovi Danijela Zaveršnik navaja, da je bilo delo zelo zahtevno in natančno ter da je bilo treba preudariti vsak korak.

Povedala je, da so v sodelovanju z občino, zavodom za gozdove in geomehaniki ocenili, da morajo drevesa na plazišču odstraniti. Po besedah revirnega gozdarja Janeza Zbičajnika so z odstranitvijo dreves brežino razbremenili teže.