Zaslišanja

Aretacija ruskih vohunov: Knovs si želi tam videti tudi Goloba

S.R./STA
9. 11. 2023, 17.39
Posodobljeno: 9. 11. 2023, 17.41
Deli članek:

Parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) nadaljuje z iskanjem odgovorov v primeru nasprotujočih si izjav glede zamika aretacije ruskih vohunov.

Sa.R.
Predsednik Knovsa Janez Žakelj.

Na eni strani slovenski premier Robert Golob in direktor Sove Joško Kadivnik, na drugi v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav in nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, vmes pa se je vmešal Knovs, na čelu s svojim predsednikom Janezom Žakeljem (NSi). Slednji je po današnjih sejah - na prvo sta bila vabljena pravnik Rajko Pirnat in policijski strokovnjak Miroslav Žaberl, na drugo Lindav in Bobnar - poudaril, da bo na podlagi sklepa vabilo na sejo prejel tudi predsednik vlade Robert Golob. Sicer pa je ocenil, da je bil danes za komisijo konstruktiven dan.

Komisija je po Žakljevih navedbah povabljenim zastavila vprašanja o tem, kakšni so bili zakoniti razlogi za nekajdnevni zamik aretacije dveh ruskih vohunov konec lanskega novembra ter kakšna je bila glede tega "linija poveljevanja med direktorjem Sove in direktorjem Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU)". "Aretacija je bila odložena, to je dejstvo," je dejal Žakelj. Za komisijo ostaja odprto vprašanje, ali je njen zamik zahteval predsednik vlade ali direktor Sove Joško Kadivnik.

Zamik aretacije

Komisija je ob tem po Žakljevih besedah ugotovila dejstvo, da je bila policija pripravljena aretacijo izvesti na prvi možni termin 28. novembra lani. Kadivnik ob tem trdi, da je zamik aretacije na 5. december zahteval sam, Bobnarjeva in Lindav pa sta vztrajala pri tem, da ga je zahteval Golob. Žakelj je poudaril, da Kadivnik za razliko od njiju ni pričal pod prisego.

Spomnil je, da je Kadivnik kot razlog za zamik aretacije navedel strokovni razlog, češ da bi zaradi aretacije tuje obveščevalne službe lahko vplivale na potek drugega kroga lokalnih volitev in na trojni referendum, ki je bil sicer dan pred 28. novembrom. Ob tem se je Žakelj vprašal, kakšen interes bi lahko imele tuje obveščevalne službe z vplivom na lokalne volitve.

Žakelj je dodal, da če je Golob vplival na potek aretacije, je to vsekakor kaznivo dejanje, saj predsednik vlade po zakonu ne more vplivati na delo samih obveščevalno-varnostnih služb.

Poudaril pa je še, da so se v medijih pojavile napačne informacije, da je Lindav prosil za odvezo od molčečnosti. Zanjo je zanj prosil Knovs, vendar je ni dobil. "To kaže na to, da nekdo želi kakšno stvar prikriti," je sklepal.

Član Knovsa Teodor Uranič (Svoboda) je navedel, da je od seje pričakoval dokaze, a lahko po njej mirno reče, da je šlo le za "halucinacije". "To ni nič drugega kot eklatantno izkoriščanje Knovsa. Izkorišča ga NSi za odvračanje pozornosti od afere Dars," je dejal.

Uraniča žalosti, da NSi za nabiranje političnih točk izkorišča nacionalno varnost. "To je nedopustno in me zanima, kako na to gledajo naši zavezniki, med drugim v zvezi Nato," je bil oster.