Na robu obupa

Agonija traja že od poplav, hiše niso varne; skrbi jih, ali bo zaselek sploh obstal

Andraž Zupančič
4. 10. 2023, 18.30
Deli članek:

Avgustovske poplave so močno prizadele občino Luče, z njo pa šest družin, ki so tako rekoč ostale brez domov. Hiše so spodjedene, grozijo plazovi, država naj bi domačine, po njihovem mnenju, pustila na cedilu. A stvari se vendarle premikajo.

arhiv
Spodjedene hiše še zdaleč niso varne za vrnitev.

V pozivu medijem so krajani Strug zapisali, da se je po tem, ko so med ujmo 12 ur čakali na strehah hiš, da so jih rešili s helikopterji, in se nato veselili, da so ostali živi, njihovo življenje povsem obrnilo na glavo: »Od svoje občine, katere ponosni občani smo, smo pričakovali in še pričakujemo več, kot smo bili deležni do zdaj. Ves čas smo bili in smo še vedno prepuščeni sami sebi.« 

Zdaj seveda prihaja jesen in prebivalci ne vedo, kaj se bo zgodilo z njimi. Družine so razseljene na več lokacijah, na normalno življenje tudi pomisliti ne morejo, pravijo pa, da načrta sanacije in regulacije Savinje še ni. »Družine se počasi odtujujejo, kar povzroča še večjo negotovost, strah, čustvene težave. Z odhodom gasilcev, vojske in prostovoljcev, ki so nam bili v veliko pomoč pri čiščenju in intervencijskih delih, je zamrlo zanimanje za naš zaselek. Najbolj nas boli, da je zamrlo tudi zanimanje naše občine in župana. Slednji se ni niti odzval na našo prošnjo in pobudo, da se sestanemo z njim,« dodajajo.

arhiv
Škoda je ogromna, domačini se bojijo, da je obstoj zaselka vprašljiv.

Slaba komunikacija jih spravlja v obup

Medtem je sicer že prišlo do sestanka, na katerem so bili prisotni tudi člani občinske uprave, a pomanjkanje komunikacije prebivalce še najbolj boli. Zato so se obrnili tudi na medije, kjer so opozorili na svoje težave; njihova povpraševanja, kaj se vendar dogaja s sanacijo, so, kot pravijo, le še glas vpijočega v puščavi. »Šest tednov po katastrofi se ni nič premaknilo, spremenilo se ni praktično nič, hiše, ki so že tako načete, le še propadajo. Hiše, ki so bile domovanja nekaj generacij domačinov. A če država ali občina nimata jasnega namena, kaj bo z našim naseljem, naj nam to jasno povesta, in preselili se bomo na druge, varnejše lokacije, kaj drugega nam niti ne preostane,« so povedali. Navedli so sicer, da so po nekajkratnem povpraševanju dobili le odgovor, da bodo o vsem obveščeni do decembra.

Zaselek Struge – da ali ne?

Najbolj jih torej zanima, ali bo njihov zaselek Struge sploh obstal, saj že tako napol uničene hiše ogrožajo še plazovi, ki preprečujejo korenitejša obnovitvena dela. V službi vlade za obnovo po poplavah so povedali, da so se sestali s prebivalci, te pa prosijo za razumevanje, saj je varnost na prvem mestu. »Čakamo na strokovna mnenja geologov, ki preučujejo grožnje plazov. Varnost je na prvem mestu in ne smemo prehitevati stvari, saj nam lahko prehitro ukrepanje naredi več škode kot koristi. Razumemo, da so prebivalci nestrpni, in razumemo njihove stiske, a jih pozivamo, da vsi skupaj ohranimo mirno kri. Geologi enostavno potrebujejo svoj čas, ko dobimo njihova poročila, pa se bomo individualno lotevali sanacij hiš,« so še povedali v službi vlade.

Slovenija je bila namreč tako zelo prizadeta v poplavah, da se zdaj ekipe za sanacijo pomikajo iz enega prizadetega kraja do drugega in medtem nudijo, kot sami pravijo, pomoč prizadetim, tako pri plačilu najemnin v nadomestnih stanovanjih kot v obliki psihološke pomoči.

Andrej Šter, vodja klicnega centra po poplavah, je dodal, da je bila občina Luče res močno prizadeta. Da so bili tudi ljudje, ki delajo na občini, sami žrtve poplav in soočeni s težkimi razmerami, infrastruktura je bila močno poškodovana, občinska struktura pa je na neki način kolapsirala.