Spomnimo, da so policisti pred tedni obravnavali tudi žensko na območju Vojnika, ki je trčila v stanovanjsko hišo, nato še v vozilo in nadstrešek. Ne le da je bila pijana, ampak je bila tudi pod vplivom konoplje in kokaina. A tu se še ni ustavilo. Policisti so ugotovili, da je pred tem povzročila že eno prometno nesrečo in s kraja pobegnila. Na Celjskem se je zgodilo tudi, da so policisti ustavili pijane voznice ali kršiteljice, ki so v vozilih ob tem prevažale otroke.
Kot pravi pomočnik načelnika Policijske postaje Celje Tomaž Aubreht, statistika sicer ne kaže bistvenega porasta števila pijanih voznic na našem območju, vendar ne smemo prezreti, da jih policisti ustavijo kar nekaj. Policijska statistika namreč prometne kršitve ne ločuje po spolu storilcev, drugače pa je pri povzročitvah prometnih nesreč.
Visoka stopnja alkoholiziranosti
»V letih 2021 in 2022 so ženske pod vplivom alkohola povzročile 12,3 odstotka prometnih nesreč,« dodaja Aubreht. Povprečna stopnja alkoholiziranosti je bila 1,26 promila, kar je zelo velika težava. »Gre za visoko stopnjo alkoholiziranosti, ki prinese hude posledice s pravnega vidika in tudi življenjskega. Ta stopnja alkoholiziranosti pomeni, da je nesreča ovrednotena kot kaznivo dejanje, pomeni tudi razveljavitev vozniškega dovoljenja in prepoved vožnje,« dodaja sogovornik.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Aubreht nadaljuje, da se voznice od voznikov sicer ne razlikujejo glede narave kršitev. »Gre za vse kršitve, od milejših, kot je neuporaba smernikov ali to, da s seboj nimajo vseh potrebnih dokumentov za vožnjo, do hujših kršitev prometnih predpisov, kot so prekoračitve hitrosti. Res je tudi, da je več kršitev vseeno nekoliko bolj na strani moških,« še dodaja sogovornik in nadaljuje, da je družba dosegla pozitiven preboj predvsem pri mlajših voznikih, torej tudi pri voznicah. »Redkokdaj se zgodi, da bi policija obravnavala mladega voznika oziroma voznika začetnika, ki bi storil hudo kršitev ali kaznivo dejanje v prometu. Na tem področju menim, da gre izobraževanje oziroma preventivno osveščanje mladih v pravo smer, ki se kaže tudi v prometu.«
Spol in učinek alkohola
Koliko gramov alkohola je v vaši krvi, je odvisno od telesne teže, spola, telesnih sposobnosti, navajenosti na alkohol, od vrste alkoholne pijače, od tega, kaj ste jedli pred ali med pitjem in kako ste pili. Podlaga za izračun sta telesna teža in spol.
MOŠKI: 80 kg težak moški popije liter piva, v katerem je 40 gramov čistega alkohola.Približno 70 odstotkov telesne teže so tekočine, na katere se porazdeli zaužiti alkohol.Torej se razdeli na 56 kg telesne teže. Če 40 gramov zaužitega alkohola delimo s težotelesnih tekočin, dobimo stopnjo vsebnosti alkohola v krvi, ki znaša 0,71 grama nakilogram krvi ali 0,34 miligrama v litru izdihanega zraka.
ŽENSKA: 60 kilogramov težka ženska prav tako popije liter piva. Pri njej tekočine obsegajo le 60 odstotkov telesne teže, torej 36 kilogramov. Če 40 gramov alkohola delimo s težo,znaša ocenavsebnostialkohola v krvi 1,1 grama na kilogram krvi ali 0,52 miligramav litru izdihanega zraka.