V zadnjih dneh je v javnosti močno odmevalo razburjenje krajanov Razdrtega, ki so izrazili nestrinjanje z načinom, kako je investitor, dolenjsko podjetje Zelene vetrnice, povsem mimo krajevne skupnosti izpeljal vse postopke za pridobitev gradbenega dovoljenja in začel izgradnjo male vetrne elektrarne v neposredni bližini obstoječe, približno metrov 300 metrov od najbližjih hiš v vasi Razdrto.
Investitor, podobno kot Občina Postojna, ki je v postopku med drugim podelila služnost za uporabo javne poti in bila z načrti seznanjena, se je, kot smo poročali, skliceval na to, da je občina možnost gradnje opredelila z veljavnim občinskim prostorskim načrtom, sprejetim leta 2016. Glede na to, da je investitor za gradnjo pridobil vsa potrebna mnenja in soglasja (pri čemer krajevna skupnost ni bila vključena niti posredno), se mu vključevanje lokalne skupnosti ni zdelo potrebno oziroma bi si ob morebitnem nasprotovanju kvečjemu nakopal težave.
Predstavniki investitorja že obiskali občino
Kritiko takšnega izključevanja krajanov je na zadnji seji postojnskega občinskega sveta izrazil svetnik Boštjan Vilhar (SDS). “Obnovljivi viri energije bodo v prihodnje vsekakor predstavljali pomemben delež pri zagotavljanju samooskrbe, zato je še toliko bolj pomembno, da ne prihaja do konflikta z lokalnim prebivalstvom pri umeščanju teh naprav. Ljudje, ki živijo na območju predvidene postavitve, morajo biti s takšnimi investicijami predhodno seznanjeni, ob njihovem nasprotovanju jih ni mogoče izvajati,” je menil.
V izogib morebitni ponovitvi takšnega scenarija je občinsko vodstvo pozval, naj pojasni, na katerih območjih občine so še predvidene postavitve vetrnih elektrarn, pa tudi, ali drži, da so že pridobljena dovoljenja za postavitev bistveno močnejše in višje vetrne elektrarne na območju med Tremi hišami in odcepom za vas Brezje pri Malem Ubeljskem. To je namreč še tretja lokacija (poleg dveh na Razdrtem), kjer je po veljavnem OPN možno graditi vetrno elektrarno.
Vilhar je vprašanju priložil izvleček iz dokumentacije, iz katerega izhaja, da je investitor, podjetje VETR2, že podal tudi vlogo za izdajo soglasja za priključitev proizvodne naprave. Postojnski župan Igor Marentič je na seji dejal, da v zvezi s konkretnimi postopki ne ve nič. Je pa za Primorske novice potrdil, da so se predstavniki investitorja tretje vetrnice že mudili na občini in jih okvirno seznanili z načrti.
Iskali bodo soglasje vseh deležnikov
Ekipa
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Bojan Vrtač, prokurist podjetja VETR2, nam je pojasnil, da načrtujejo vetrno elektrarno nazivne moči od najmanj enega do 5,5 megavatov, kar je trenutno še v fazi preučevanja, zato je tudi o predvideni proizvodnji za oddajo v omrežje še prezgodaj presojati. Vse aktivnosti so po njegovih besedah trenutno še v razmeroma začetni fazi, in sicer preverjanja vzdržnosti in soglasij vseh deležnikov, vključno s presojo naravovarstvenih vidikov.
Vrtač poudarja, da tako kot v primeru prve vetrnice tudi zdaj v sozvočju z lokalno skupnostjo težijo k vsesplošnem soglasju vseh deležnikov, tako lastnikov parcel v vplivnem območju v okolici nove vetrnice kot vseh krajanov zadevnih krajevnih skupnosti in vseh občanov občine Postojna, upoštevajoč vzdržnost elektroenergetskega omrežja in okoljevarstvene vidike (meritve vplivov na ptice, netopirje). Glede na zahtevane meritve (jakosti vetra in ostalih vplivov) je pričakovati, da bodo postopki trajali še več let.
So pa “osnovne parametre” že dogovorili z lastnikom zemljišča, prav tako si prizadevajo za soglasje (so)lastnikov parcel v vplivnem območju, kar pa je zahteven in zamuden proces, navaja Vrtač. “Po rešitvi predhodnih pravnih vprašanj je naslednja faza široka in vsesplošna vključenost lokalne skupnosti (kot je to bilo v primeru KS Razdrto), zadevnih krajevnih skupnosti in vseh sobivajočih v planiranem ozemeljskem pasu,” še zagotavlja Vrtač.
Krajevna skupnost z načrti še ni seznanjena
Na Elektro Primorska odgovarjajo, da konkretnih podatkov o postopkih in vlagateljih ne smejo razkrivati. Nam je pa načelnik Upravne enote Postojna Marko Baša povedal, da vloge za izdajo gradbenega dovoljenja za omenjeno vetrno elektrarno še niso prejeli in v zvezi s tem seveda ni “nobenih aktivnosti in podatkov”. Prav tako z morebitnimi načrti investitorja po besedah predsednika Nejca Natlačna niso seznanjeni v svetu Krajevne skupnosti Veliko Ubeljsko, čeprav za možnost umestitve vedo.