Cene bodo veljale v prihodnjem 14-dnevnem obdobju, to je do vključno 30. januarja.
Kot so pojasnili na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, nove cene že vključujejo danes sprejeto odločitev vlade, ki je določila novo višino trošarin za dizelsko gorivo (0,33207 evra za liter) in za kurilno olje (0,09144 evra za liter).
Marže trgovcev so v skladu z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov izven območja avtocest in hitrih cest omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter 95-oktanskega bencina ter za kurilno olje največ 0,08 evra za liter.
Če ne bi regulirali cen dizla in hkrati potrošnikov oprostili plačila okoljskih dajatev, bi bilo po ocenah gospodarskega ministrstva za liter dizla treba odšteti okoli 1,591 evra na liter. Pri 50 litrih bi plačali 79,55 evrov, kar pomeni, da pri 50-litrskem tanku pri točenju dizla potrošnik prihrani 5,4 evra.
Če ne bi regulirali cen 95-oktanskega bencina in hkrati potrošnikov oprostili plačila okoljskih dajatev, pa bi bilo po njihovih ocenah zanj treba odšteti okoli 1,385 evra na liter. Potrošnik bi za 50 litrov plačal 69,25 evrov, kar pomeni, da pri 50-litrskem tanku potrošnik privarčuje 4,85 evra.
Pri naročeni količini 1000 litrov kurilnega olja bo potrošnik v prihodnjem 14-dnevnem obdobju plačal 1115 evrov (brez prevoza). Z regulacijo po izračunih ministrstva potrošnik privarčuje 154 evrov. Cene pogonskih goriv na avtocestnem križu se oblikujejo prosto, katere ceste so avtoceste in hitre ceste, pa določa uredba o kategorizaciji državnih cest.
Je pa vlada danes spremenila trošarino za plinsko olje za pogon in plinsko olje za ogrevanje. Končni maloprodajni ceni obeh goriv se za potrošnike ne bosta spremenili. Trošarina na plinsko olje za pogon se z 0,3300 evra na liter spreminja na 0,33207 evra na liter, za plinsko olje za ogrevanje pa z 0,07875 evra na liter na 0,09144 evra na liter, so po dopisni seji sporočili z vladnega urada za komuniciranje.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kot so dodali, razmere na trgu naftnih derivatov budno spremljajo, višino trošarin pa vlada prilagaja tako, da ohranja dostopnost maloprodajnih cen, hkrati pa si v luči javnofinančne vzdržnosti prizadeva za postopno normalizacijo prilivov v državni proračun.
"Pri slednjem je pomembno, da se na srednji rok in postopno, brez da bi to čutili potrošniki, ponovno uvede okoljske dajatve na fosilna goriva, ki predstavljajo namenski vir za zelene investicije," so še dodali na vladi.