V prvem poskusu prejšnji ponedeljek je svetnikom spodletelo, saj nobeden od treh kandidatov v 40-članskem državnem svetu ni prejel večinske podpore. Takrat izbirali med Jožefom Školčem, ki ga je predlagala interesna skupina negospodarskih dejavnosti, Bojanom Kekcem, ki ga je predlagala interesna skupina lokalnih interesov, in kandidatom interesne skupine delodajalcev Markom Lotričem.
Danes sta med kandidati znova tudi Školč in Lotrič, a je tokrat Kekca zamenjal ljubljanski podžupan Dejan Crnek, ki ga je tokrat predlagala interesna skupina lokalnih interesov. Glasovanje je tajno, pri čemer je Lotrič v svojem nagovoru napovedal, da so svetniki vendarle uspeli priti do soglasja in da ima tokrat zadostno podporo za izvolitev. Potrebuje namreč 21 glasov. Izkazalo se je, da tudi tokrat ne bo šlo gladko, saj prvi krog glasovanja zopet ni postregel z novim predsednikom državnega sveta. Nobenemu od kandidatov ni uspelo prepričati večine, zato je bil potreben drugi krog, v katerega pa se tokrat ni uvrstil Školč, temveč se je z Lotričem pomeril Crnek. Da bi v tem organu slavil ljubljanski podžupan, ni bilo mogoče pričakovati, a se je vseeno porajalo vprašanje, kako bodo tokrat glasovali svetniki stranke SDS. Zaključilo se je s tesno, a zadostno večino. Ob šestih neveljavnih glasovnicah od skupno 40 je Lotrič prejel 21 glasov podpore, Crnek pa 13. Državni svet ima tako novega predsednika, kar so svetniki pospremili z bučnim aplavzom.
Kdo je Marko Lotrič?
Lotrič je maja letos prevzel vodenje Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka, kjer je bil že prej vrsto let podpredsednik, sicer pa je tudi podpredsednik upravnega odbora Regionalne zbornice Gorenjska, ki je del Gospodarske zbornice Slovenije, in direktor podjetja Lotrič Meroslovje, ki je med drugim med covidno krizo razvilo prototip ventilatorja in vzpostavilo laboratorij za testiranje in certificiranje mask. Gre za družinsko podjetje s sedežem v Selcih v Občini Železniki, ki je lani praznovalo 30-letnico. Podjetje, ki se v prvi vrsti ukvarja z meroslovnimi storitvami, je iz obrti za kalibracijo tehtnic, uteži in pipet preraslo v mednarodno uveljavljeno skupino, ki združuje več kot 170 strokovnjakov s področja meroslovja.
Zdrahe na desni
Da je državni svet tudi po zadnjih volitvah nagnjen v desno, je bilo jasno že na glasovanju prejšnji teden, saj edini kandidat za predsednika, ki ga je mogoče šteti za kandidata levega pola, torej nekdanji dolgoletni poslanec LDS in minister za kulturo Školč, ni prejel zadostne podpore, medtem ko so bili glasovi na desni razklani med Kekca in Lotriča, pri čemer svetniki iz vrst SDS pozneje slednjega niso želeli podpreti. Kot so pred dnevi poročali kolegi iz Reporterja, je namreč SDS poteptala dogovor o skupnem kandidatu desnice. Po njihovih podatkih naj bi se namreč svetniki iz SDS, NSi in SLS sprva dogovorili, da bodo nastopili s skupno kandidatko, in sicer nekdanjo poslanko SLS Jasmino Opec Vöröš, a so v ponedeljek presenetili s svojim kandidatom Kekcem, ki je bil obsojen na neuspeh, kar so v NSi in SLS vedeli. Da ne bi na koncu slavil Školč, so v NSi in SLS odgovorili s podporo bolj sprejemljivemu kandidatu, torej predstavniku gospodarstva Marku Lotriču.
Tako Lotrič kot Školč sta se uvrstila v drugi krog, Kekec pa je pričakovano izpadel, a je v drugem krogu sledilo novo presenečenje. Školča je podprlo 15 svetnikov, Lotriča, ki na tajnem glasovanju kot kaže ni mogel računati na podporo svetnikov SDS, pa zgolj 12. Na vprašanje svetnikov iz NSi kolegom iz SDS, zakaj ga niso podprli, naj bi jim dejali, da ga predsednik (Janez Janša) ni našel na Googlu, so poročali pri Reporterju, kjer so opozorili, da bi ga, če bi dovolj dolgo iskal, med drugim našelmed podporniki predsedniške kandidature Anžeta Logarja.