Borba za svetniške stolčke

Zakaj je v Grosuplju izvisel Janšev najstarejši sin Žan?

S.R.
21. 11. 2022, 11.58
Posodobljeno: 21. 11. 2022, 12.19
Deli članek:

Žan Janša je v boju za položaj občinskega svetnika prejel kar 65 preferenčnih glasov, a to ni bilo dovolj, saj glasovi niso šteli.

Primož Lavre
Žan Janša kljub razmeroma velikemu številu preferenčnih glasov ni bil izvoljen za mestnega svetnika.

Kar zadeva popolnjenost občinskih oziroma mestnih svetov, največje zadovoljstvo zagotovo vlada v stranki SDS, ki si je na včerajšnjih lokalnih volitvah prislužila 494 mandatov. S 402 mandatoma sledi Gibanje Svoboda, kjer pa na drugi strani zagotovo niso navdušeni nad svojim naskokom na županske položaje. 270 mandatov so si prislužili še Socialni demokrati. Bera občinskih oziroma mestnih svetnikov je pestra, pri čemer obstaja tudi nekaj zanimivih imen, ki jim preboj ni uspel. Med njimi sta zagotovo predstavnika podmladka slovenske politične srenje, ki se ji je s svojim izletom v predsedniške vode zdaj pridružila še pravnica Nataša Pirc Musar.

V Grosuplju je denimo kandidiral najstarejši sin prvaka SDS Janeza Janše Žan Janša, ki se sicer lahko pohvali z lepim izkupičkom preferenčnih glasov, a kaj, ko mu ti niso pomagali. V Grosuplju je v županski bitki znova slavil Peter Verlič, ki ta položaj zaseda že od leta 2010. S 66,58 odstotka glasov je prehitel Boštjana Boha iz Gibanja Svoboda (24,38 odstotka) in Miho Legina (9,04 odstotka).

Ob tem si je stranka SDS zagotovila kar 10 mandatov v občinskem svetu, kar pa ni bilo dovolj, da bi svetnik postal tudi Žan Janša, ki je bil na listi SDS zaveden kot 15. Žan Janša je sicer prejel kar 65 preferenčnih oziroma prednostnih glasov, več od njega so jih prejeli le Verlič, Babina Podržaj in Alojz Bavdek, a se preferenčni glasovi niso upoštevali. Slednji morajo namreč v skladu z 18. členom Zakona o lokalnih volitvah doseči nekatere pragove. Kot je v članku v reviji za lokalno samoupravo Lex Localis pojasnil slovenski ustavni pravnik Jurij Toplak, je eden od veljavnih pragov, da se preferenčni glasovi upoštevajo, denimo ta, da mora preferenčni glas oddati najmanj 25 odstotkov oziroma četrtina volivcev posamezne liste. Hkrati mora kandidat prejeti 10 odstotkov vseh glasov, oddanih za listo. Kot so nam potrdili pri Državni volilni komisiji, v primeru liste SDS v Grosuplju pogoja nista bila izpolnjena. Žan Janša tako kljub razmeroma velikemu številu preferenčnih glasov ni bil izvoljen za mestnega svetnika.

Musar med Pirati, ne pa tudi med svetniki

V boju za svetniški stolček je bil neuspešen tudi sin novoizvoljene predsednice Pirc Musar. 21-letni študent strojništva Maks Musar je kandidiral v občini Domžale, a se je za razliko od Žana Janše znašel pred drugo zagato, kandidiral je namreč na listi Piratske stranke, ki pa si tam ni zagotovila nobenega mandata. Piratska stranka je sicer v predsedniški bitki podprla njegovo mamo. V Domžalah si je županski položaj že v prvem krogu izborila Renata Kosec, ki je kandidirala z lastno listo. Slednja je v občinskem svetu osvojila kar 13 mandatov.

Instagram
Maks Musar z mamo in novoizvoljeno predsednico države Natašo Pirc Musar.

Neuspešna je bila tudi Nataša Pajenk, sestrična Urške Bačovnik Janša. Pajenkova je na listi SDS kandidirala v Velenju, kjer pa so premočno zmagali Socialni demokrati. S kar 68,84 odstotka glasov si je že drugi mandat zagotovil Peter Dermol, ki je leta 2020 na nadomestnih volitvah po njegovi smrti nadomestil dolgoletnega župana Bojana Kontiča (SD). Stranka SDS je v Velenju osvojila le pet mandatov, enako kot Gibanje Svoboda, Pajenkova pa je bila na listo uvrščena šele kot 23. in je bila tako brez možnosti. Nekaj več možnosti je imel Janez Podbornik, ki je po navedbah tednika Reporter sosed Janševih in Bačovnikovih ter predsednik Sveta KS Šentilj. Na listo je bil uvrščen kot osmi, a je bilo na koncu ob veliki prevladi Socialnih demokratov (16 mandatov) na voljo le pet mest.

Zdovc in Magnifico prenizko na lestvici

V Ljubljani, kjer je tudi letos v prvem krogu slavil Zoran Janković, ki pa je v mestnem svetu ostal brez večine, sta se za položaj svetnika pod nosom obrisali dve znani imeni iz sveta zabave in športa, nekdanji vrhunski košarkar in trener Jure Zdovc ter glasbenik Robert Pešut - Magnifico. Janković je s svojo listo osvojil 18 mandatov, pri čemer mu na drugem mestu z osmimi mandati sledi njegov najverjetnejši koalicijski partner Gibanje Svoboda. Resnici na ljubo sta bila tako Zdovc kot Magnifico na listi uvrščena zelo nizko, in sicer na 41. oziroma 43. mestu, tako bi iz mestnega sveta izvisela, tudi če bi Jankovićeva lista osvojila večino.

DVK
Zbirni podatki o uspehu strank na volitvah v občinske/mestne svete.