V dolini ni imel obstanka

Mineva trinajst let od smrti Tomaža Humarja: "Jagat, ta je moj zadnji"

P.K.
10. 11. 2022, 20.34
Posodobljeno: 10. 11. 2022, 20.51
Deli članek:

To so bile zadnje besede, ki jih je na današnji dan leta 2009 Tomaž Humar izrekel šerpi Jagatu Limbuju, ki je bil poleg njega edini član odprave na Langtang Lirung, najvišjo goro himalajskega pogorja Langtang, jugozahodno od osemtisočaka Šiša Pangma.

najdigrob.si
Spominsko obeležje.

Med alpinisti je znana po obsežnih navpičnih pobočjih tik nad vznožjem in posebej težavni severni steni. S 7.227 metri nadmorske višine je 99. najvišja gora na svetu. Tomaža Humarja so na njej našli šesti dan po tem, ko se je zadnjič oglasil svojemu šerpi in sicer na višini okoli 6.000 metrov. Imel je zlomljeno hrbtenico in nogo. V bazni tabor so ga s helikopterjem prepeljali švicarski reševalci.  Na željo svojcev in prijateljev je ostal v Himalaji, kjer se je počutil najbolj doma. Njegov posmrtni pepel je namreč raztresen ob baznem taboru pod goro Langtang Lirung. Na tem mestu sta postavljeni spominska plošča in kamnita piramida.

humar.com
Tomaž Humar je umrl star 40 let.

Ganljive prijateljeve besede

Nikoli ni bil človek pravil. Že zelo zgodaj se je odločil, da je njegova zgodba s stenami samo njegova in da njegovih poti ne bo določal nihče razen njega samega. Odpovedal se je klasičnim himalajskim odpravam, kjer je treba poslušati vodjo, in postal sam svoj gospodar. Najtežjo steno v svoji karieri, Daulagiri, je preplezal solo, v alpskem stilu. "Bil je ljubljen in osovražen, vzbujal je občudovanje in zavist, bil je vzor in tarča napadov, in takšna je pot pionirjev, takšna je pot, kadar ni nemogočih poti. Raziskuj naprej, dragi moj Tomaž, brat moj, nekega dne bomo vsi hodili po tvojih stopinjah," so besede, ki mu jih na njegovi spletni strani posvetil Carlos Carsolio, prijatelj in alpinistični kolega.