DIMNI DETEKTORJI, NE PA UMAZANE BOMBE

Rusi za propagandne namene ukradli fotografijo slovenske Agencije za radioaktivne odpadke

M. T. V.
25. 10. 2022, 16.53
Posodobljeno: 25. 10. 2022, 17.02
Deli članek:

Rusko zunanje ministrstvo je fotografijo brez dovoljenja uporabilo na Twitterju za 'dokazovanje', da Ukrajinci sestavljajo 'umazano' bombo.

posentek zaslona
Slovenski dimni detektorji Rusiji služijo kot dokaz za ukrajinske umazane bombe.

Rusko zunanje ministrstvo je včeraj na Twitterju objavilo navedbo Ministrstva za obrambo, da so dobili informacije, da dve ukrajinski organizaciji sestavljata tako imenovano 'umazano bombo' (takšno, ki vsebuje jedrske primesi) in da so dela že v zadnji fazi. Ob tem so kot dokaz objavili tudi fotografijo »razvoja umazane bombe«, na kateri so vreče z nekakšnimi okroglimi škatlicami, na njih je znak za radioaktivnost, pod fotografijo pa je navedena še tabela radioaktivnih virov, ki naj bi jih očitno te škatlice vsebovale.

Danes se je oglasil portal jedrska.si, ki pojasnjuje, da je ta fotografija last slovenske Agencije za radioaktivne odpadke (ARAO) in da so jo Rusi uporabili brez njihove vednosti. »Res je, to je naša fotografija, na Twitter profilu ruskega ministrstva je bila objavljena brez naše vednosti,« nam je povedala Ana Bavčar, predstavnica za stike z javnostjo pri ARAO. »Gre za fotografijo iz leta 2010, ki smo jo uporabljali kot razlagalno gradivo v strokovnih prezentacijah ter sredstvih za informiranje splošne in zainteresirane javnosti. Na fotografiji so dimni detektorji, ki so predmet splošne uporabe. Vsebujejo sicer radioaktivni vir, vendar ne radioaktivnih virov, ki so navedeni v tabeli pod fotografijo,« so nam razložili. 

Kako bodo ukrepali ob dejstvu, da so jim Rusi ukradli fotografijo, pri ARAO še ne komentirajo. Je pa to lep dokaz, kako Rusija v agresiji nad Ukrajino uporablja lažnivo propagando in prireja informacije.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu