vprašanje plačnih nesorazmerij

Zdravniki se za plače nočejo pogajati z drugimi zdravstvenimi sindikati

R.T.
28. 9. 2022, 14.20
Posodobljeno: 28. 9. 2022, 14.28
Deli članek:

Prepričani so, "da so neposredna pogajanja o stavkovnih zahtevah najhitrejša in najučinkovitejša možnost za iskanje rešitev za izboljšanje sistema".

Bobo
Danes so sicer potekala pogajanja za tri kolektivne pogodbe, poleg pogodbe za dejavnost zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege tudi za kolektivno pogodbo za zdravnike iz zobozdravnike.

Danes so potekala pogajanja za tri kolektivne pogodbe, poleg pogodbe za dejavnost zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege tudi za kolektivno pogodbo za zdravnike iz zobozdravnike. Pogajanj se poleg sindikatov, ki so podpisniki kolektivne pogodbe za dejavnost zdravstva udeležil tudi sindikat zobozdravnikov Dens, predstavnika zdravniškega sindikata Fidesa, ki sta se v začetku udeležila pogajanja, pa sta jih pred koncem zapustila.

Iz Fidesa so sporočili, da se predlog ministra za zdravje Danijela Bešič Loredana kljub včerajšnji soglasni ugotovitvi tako njega kot in ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik, da je zdravstveni sistem v velikih težavah, "oddaljuje od hitrih in učinkovitih rešitev".

Za neposredna pogajanja

Za kakšen predlog gre? Minister je predlagal skupna pogajanja vseh zdravstvenih sindikatov. "S tem vladna stran dela vse v smeri, da ohranja sistem, ki je prinesel veliko pomanjkanje zdravnikov predvsem v javnem zdravstvu ter na široko odpira pot privatizaciji in odhajanju zdravnikov v zasebni sektor ter v druge oblike dela," so sporočili iz Fidesa. Dodali so še, da je predlog, s katerim so bili danes prvič seznanjeni, "odmik od dogovorjenega in kot tak onemogoča plodno iskanje nujno potrebnih rešitev".

Prepričani so namreč, "da so neposredna pogajanja o stavkovnih zahtevah najhitrejša in najučinkovitejša možnost za iskanje rešitev za izboljšanje sistema". Zato pričakujejo, da bo minister izpolnil svoje obljube z včerajšnjega sestanka in jim posredoval konkreten predlog z vsebino in časovnico reševanja stavkovnih zahtev.

"Primerljivo usklajevanje enotnega plačnega sistema je trajalo šest let – to je časovno udobje, ki si ga v tem trenutku za reševanje najbolj kritičnih težav ne smemo in ne moremo privoščiti, če želimo za vse prebivalce ohraniti dostopen in varen javni zdravstveni sistem. Zato sta sindikalna predstavnika zdravnikov in zobozdravnikov ministra danes seznanila, da vidi Fides rešitev v pogajanjih o reševanju stavkovnih zahtev, v okviru katerih se lahko naslovi tudi vprašanje plačnih nesorazmerij za delovna mesta zdravnikov in zobozdravnikov," so še zapisali.