Iz zdravstva že dlje časa prihajajo opozorila o številnih zdravstvenih težavah ljudi po prebolelem covidu-19. Na dolgotrajne posledice covida-19 je v torek opozoril tudi direktor Zdravstvenega doma (ZD) Maribor Jernej Završnik. Covid-19, predvsem ob okužbi s kornavirusno različico omikron, po njegovih besedah povzroča vnetje krvnih žil v vseh organih. "Ugotavljamo, da okužba z različnimi sevi povzroča podobne posledice kot kajenje ene ali dveh škatlic cigaret na dan," je opozoril. To bi lahko vodilo v porast bolnikov z demenco in alzheimerjevo boleznijo. V Centru za krepitev zdravja tamkajšnjega zdravstvenega doma tako od junija deluje program za bolnikov po prebolelem covidu-19.
Bešič Loredan je poudaril, da bodo izkušnje iz Maribora v smernicah za prihodnje leto prenesli na raven celotne države. "Želimo, da v letu 2023 obravnava dolgega covida-19 postane rutinska in da je plačana s strani ZZZS," je napovedal.
Državni sekretar in vodja koordinacijske skupine za covid-19 na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc je pojasnil, da se Slovenija glede na epidemično stanje še vedno nahaja v prvi fazi, ki pretežno vključuje priporočila covidnih ukrepov. Ob trenutnem epidemičnem stanju ni strahu, da bi prešli v drugo fazo, je zagotovil Bešič Loredan.