ZDA so provokator, Kitajska pa žrtev

Pelosijeva odletela naprej, kitajska bo "streljala" na tajvanskem pragu

S.R./STA
3. 8. 2022, 13.19
Posodobljeno: 3. 8. 2022, 15.11
Deli članek:

Potem ko je predsednica ameriškega predstavniškega doma Nancy Pelosi zapustila Tajvan, so vse oči uprte v Peking, pravzaprav na dogajanje v Tajvanski ožini, kjer Kitajska kopiči svoje pomorske in zračne sile.

Profimedia
Obisk Pelosijeve je bil najvišji ameriški obisk na otoku po letu 1997.

82-letna Pelosijeva je namreč danes zaključila obisk na Tajvanu, s katerim je razburila Peking, in je že na poti v Južno Korejo, naslednjo postajo na svoji azijsko-pacifiški turneji. Pred odhodom se je srečala že z borci za človekove pravice, med drugim z Wuer Kaixijem, nekdanjim voditeljem prodemokratičnega gibanja na Kitajskem, ki so ga leta 1989 krvavo zatrli. Kot smo že poročali, se je pred tem sestala s tajvansko predsednico Tsai Ing-Wen in predstavniki parlamenta. 

Kitajska je sicer danes vztrajala, da so najobsežnejše vojaške vaje po letu 1995, ki jih je zaradi obiska Pelosijeve začela v Tajvanski ožini in naj bi trajale do nedelje, "nujen in upravičen ukrep za zaščito nacionalne suverenosti". Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying je poudarila, da so z vidika Pekinga v aktualnem sporu ZDA provokator, Kitajska pa žrtev. "Skupna provokacija ZDA in Tajvana je bila prva, Kitajska upravičena obramba ji je sledila," je dodala.

Približali naj bi se na vsega 20 kilometrov

Kitajska, ki Tajvan obravnava kot del svojega ozemlja, je obisk Pelosijeve v Taipeiju že pred tem obsodila kot "izjemno nevarno delovanje ZDA" ter kot namerno spodkopavanje načela ene Kitajske in spodbujanje tajvanskih separatističnih teženj.

V odgovor na obisk je omejila uvoz iz Tajvana ter sprožila obsežne vojaške vaje okoli Tajvana, ki jih je tajvansko obrambno ministrstvo danes obsodilo kot jasno kršitev ozemeljskih voda Tajvana in pravil Združenih narodov.

Medtem ko del manevrov že poteka, naj bi se v četrtek začele še nove vaje, ki bodo po navedbah Pekinga vključevale uporabo pravega streliva dolgega dosega in naj bi se tajvanski obali ponekod približale na vsega 20 kilometrov.

Uradni Taipei svari, da bi lahko ti načrti ogrozili tajvanska ključna pristanišča in urbana središča, tajvanska vojska pa je danes opozorila, da otoku zaradi vaj grozi pomorska in zračna blokada. Tajvansko ministrstvo za promet se zato z Japonsko in Filipini že pogovarja o odprtju alternativnih ladijskih poti za čas kitajskih vojaških vaj.