Županska funkcija ob številnih obveznostih prinaša tudi bolj ali manj pogosta službena potovanja. Mariborski župani so bili pri izbiri destinacij v preteklosti zelo kreativni. Franc Kangler si je tako s sodelavci službeno ogledal tekmi slovenske nogometne reprezentance v Belfastu in Londonu, kar je občinsko blagajno olajšalo za okrog 4500 evrov, Andrej Fištravec se je glede na ugotovitve nadzornega odbora MOM "šel čisti potovalni turizem«. Občinske delegacije so namreč več kot tridesetkrat obiskale Kitajsko, kar je stalo okrog 150 tisoč evrov, Fištravec pa je na Daljni vzhod potoval osemkrat. Kaj pa sedanji župan Saša Arsenovič?
Dva sestanka z arhitektom Podrecco na Dunaju
Kot poroča časnik Večer je mariborski župan v tem mandatu do zdaj opravil 30 službenih potovanj v tujino, kar je občino stalo okrog 13.500 evrov. "Osnovno vodilo županove politike pri odločanju o službenih potovanjih je čim manj poti. Namen vsakega potovanja je bilo pridobivanje ali izmenjava dobrih praks in novih idej z različnih področij za razvoj in dvig kakovosti življenja v Mariboru," so pojasnili na občini.
Trideset obiskov župana Arsenoviča v tujini:
- 7-krat Avstrija (Gradec 3-krat, Dunaj 4-krat)
- 6-krat Hrvaška (Novalja 3-krat, Umag, Rovinj, Osijek)
- 5-krat Nemčija (Hamburg, Frankfurt, Lindau, Düsseldorf, Marburg)
- 3-krat Italija (Rim, Trst, Oderzo)
- 2-krat Belgija (Bruselj)
- 1-krat Finska (Vuokatti)
- 1-krat Madžarska (Sombotel)
- 1-krat Srbija (Kraljevo)
- 1-krat Združeni arabski emirati (Dubaj)
- 1-krat Švica (Ženeva
- 1-krat Velika Britanija (London)
- 1-krat Češka (Praga)
Nedavno je župan obiskal pobrateno Kraljevo, na seznamu poti najdemo tudi obisk kohezijskega foruma v Bruslju, ogled božične okrasitve Gradca, dva sestanka z arhitektom Borisom Podrecco na Dunaju, ogled promenade v Rovinju kot primer dobre prakse za projekt Dravska promenada, obeležitev 50. obletnice pobratenja med Mariborom in Marburgom ...
Na ogledu sejma za vrtno industrijo in praznične dekoracije
Na seznamu izstopa tudi nekaj na prvi pogled netipičnih poti: župan je recimo od 31. avgusta do 4. septembra 2019 v Kölnu obiskal mednarodni sejem za vrtno in rekreacijsko industrijo Spoga + Gafa. "Namen obiska sejma je bilo iskanje idej in primernih rešitev za zeleno ureditev mesta, predvsem ureditev tržnične dejavnosti," so razložili na občini.
Kot še poroča Večer, je od 24. do 26. januarja 2020 obiskal sejem za praznične okraske v Frankfurtu. "To je vodilni mednarodni sejem sezonske in praznične dekoracije, ki vsako leto predstavi zanimive kombinacije dekoracij in okraševanja. Župan je sejem obiskal z namenom pridobiti čim več inovativnih idej, ki jih je Mestna občina Maribor implementirala v projekt Čarobni december," so odgovorili na občini in poudarili, da so prav leta 2020 praznično okrasitev dopolnili z novimi svetlobnimi elementi.
O službenih poteh na facebooku
Kot pišejo v Večeru, Mestna občina Maribor ali župan Saša Arsenovič o službenih poteh v tujino javnost obveščata bolj redko. Zbrali so nekaj primerov, o katerih so komunicirali preko facebooka. "Komaj čakamo, da tudi Maribor zaživi v olimpijskem duhu," je Arsenovič objavil 24. marca letos iz finskega Vuokattija, kjer si je s podžupanom Samom Petrom Medvedom in podpredsednikom OKS Tomažem Barado ogledal zimski olimpijski festival evropske mladine. Kot je znano, bo Maribor julija prihodnje leto gostil letni olimpijski festival.
"Župan Saša Arsenovič in direktor RRA Podravje - Maribor Uroš Rozman sta v Maribor povabila različne investitorje," je oktobra lani Mestna občina Maribor poročala iz Dubaja, kjer se je Maribor predstavil na svetovni razstavi Expo.
Občina je oktobra 2020 objavila tudi fotografije župana Arsenoviča iz Foruma županov v Ženevi in zapisala, da voditelji mest iz Evrope, Severne Amerike, Srednje Azije in Kavkaške regije na teh forumih naslavljajo ključne teme tega časa. "Letos predvsem krepitev pripravljenosti in odzivnosti lokalnih oblasti na izredne razmere ter njihov vpliv na podnebne spremembe."
Na največjem gradbišču v Evropi o revitalizaciji Melja
Če je bil na omenjenih dveh službenih potovanjih v Nemčiji župan sam, pa je oktobra lani Hamburg obiskala številčna delegacija MOM - zraven Arsenoviča še podžupana Gregor Reichenberg in Samo Peter Medved, vodja kabineta župana Jelka Vrečko, nekdanja direktorica mestne uprave Nataša Rodošek, vodja urada za finance Mateja Cekič, vodja sekretariata za splošne zadeve Lidija Krebl, vodja službe za razvojne projekte in investicije Barbara Mikuš Marzidovšek in vodja skupne občinske uprave Zorica Zajc Kvas. Tam so se srečali tudi s predstavniki podjetja Unibail-Rodamco-Westfield.
"Namen srečanja je bil ogled primera dobre prakse največjega gradbišča v Evropi in implementacija slednjega v lokalno okolje - na območju nekdanje tovarne MTT v Melju. Delegacija iz Maribora si je tako v praksi ogledala potek spremembe oziroma revitalizacije nekoč degradiranega območja predvsem z vidika vključevanja različnih deležnikov v proces revitalizacije. Predstavniki podjetja so v sklopu srečanja podali predloge in nekaj idej za uspešno črpanje evropskih sredstev, kar jim je ne nazadnje pri dotičnem projektu tudi uspelo," so sporočili z občine.
V Hamburgu so se s ciljem povezovanja in deljenja izkušenj sestali tudi z Almut Möller, državno svetnico in pooblaščeno predstavnico Hamburga za Evropsko unijo za zunanje zadeve pri zvezni vladi, ter s Corinno Nienstedt, vodjo državnega urada Hamburga.
Odzval se je na povabila županov Novalje
Med službenimi potmi župana Arsenoviča pa izstopa tudi trikratni obisk Novalje na Pagu, hrvaškem otoku, ki je med Mariborčanimi zelo priljubljen. V mandatu župana Kanglerja, ki ima v Šimunih svojo počitniško hišico, so v Novalji izpeljali več prireditev pod imenom Mariborska noč, ki so bile uradno namenjene turistični promociji Maribora na Hrvaškem. Ob tem velja poudariti, da je Maribor pobraten s 14 mesti po svetu, ob tem sodeluje še z 20 partnerskimi mesti, a Novalje na teh seznamih ne boste našli.
Da se je župan Arsenovič odzval na povabila tamkajšnjih županov Anteja Daba in Ivana Daba, pojasnjujejo na občini. "Namen delovnih obiskov je bila izmenjava dobrih praks pri črpanju evropskih sredstev in vzpostavitev dvosmernega sodelovanja s področja razvoja turizma, kulture in gospodarstva. Pogovori so potekali predvsem v smeri povezovanja Zavodov za turizem in povezovanja kulturnih društev."
Ves mandat si prizadeva za odpravo nepotrebnih stroškov
Na vprašaja časnika Večer o službenih poteh Saše Arsenoviča so na občini posebej izpostavili, da si župan med mandatom prizadeva za odpravo vseh nepotrebnih stroškov. "Ob nastopu funkcije je bilo denimo pri pregledu proračuna ugotovljeno, da se sredstva postavke Ukrepi za spodbujanje gospodarstva niso porabljala v skladu z namenom. Denar se je namenjal za potovanja, hotelske in gostinske storitve, podjemne pogodbe … V letu 2018 je bilo tako od 523.100 evrov porabljenih 489.242 evrov večinoma za prej omenjene storitve, ki torej ne sodijo med ukrepe za spodbujanje gospodarstva. Višina planiranih sredstev na proračunski postavki trenutno znaša 65.649 evrov," so zapisali na občini.
Župan se je prav tako odpovedal svojemu šoferju in odredil prodajo devetih službenih vozil. "Sam se največkrat vozi s svojim kolesom, razen v primeru daljših poti, ko ga pelje šofer, namenjen tudi drugim funkcionarjem in zaposlenim na Mestni občini Maribor," so še poudarili na občini.
Na občini še poudarjajo, da se je na delovnih sestankih uvodoma oblikoval program medsebojnega sodelovanja, vendar so se nadaljnji načrti in posledična realizacija zaradi globalne epidemije, ki jo je povzročil koronavirus, ustavili. "Kot je znano, so v vmesnem obdobju, torej ravno sredi pogovorov o medmestnem sodelovanju, na Hrvaškem potekale tudi lokalne volitve - in v Novalji se je zamenjalo županstvo. To je tudi poglavitni razlog, da je bilo sestankov več kot le eden, saj je tudi novoizvoljeni župan Novalje izkazal interes o medsebojnem sodelovanju."
Večerja županov v restavraciji z Michelinovo zvezdico
Prav veliko stroškov občina s službenimi potmi župana v Novaljo ni imela, skupaj 1145 evrov, ker ima Saša Arsenovič v Novalji svojo apartmajsko hišo že več kot 30 let. Da Novaljo obišče v povprečju šestkrat na leto, so pojasnili na občini, zato se je kdaj tudi zgodilo, da je po službenih obveznostih v Novalji tam ostal še zasebno. Med službenimi stroški velja omeniti račun v znani novaljski restavraciji Boškinac 1. oktobra lani. Arsenovič je za večerjo z županom Ivanom Dabom v eni od desetih hrvaških restavracij z Michelinovo zvezdico plačal 274 evrov.
In še ena zanimivost: ker je župan takrat s službeno kartico pomotoma plačal trajekt za dve osebi, so mu strošek 4,5 evra odšteli pri povrnjeni kilometrini.