S položaja direktorja agencije za civilno letalstvo so razrešili Roka Marolta, ki se umika s 5. junijem. Njegovo mesto bo naslednjega dne kot vršilka dolžnosti prevzela Andreja Kikec Trajković, ki je bila imenovana za čas do imenovanja novega direktorja po izvedenem natečajnem postopku, a za največ šestih mesecev. Kikec Trajkovićeva je bila od leta 2012 na agenciji za civilno letalstvo zaposlena kot vodja sektorja za navigacijske službe zračnega prometa. Vlada je hkrati Marolta s 6. junijem imenovala za v. d. generalnega sekretarja na ministrstvu za finance, in sicer do imenovanja novega generalnega sekretarja po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev oziroma najdlje do 5. decembra 2022.
Marolt - ki ga je vlada na prvi seji v sredo z 2. junijem do konca leta skupaj z Žigo Debeljakom, Mihom Resmanom, Diano Milivojević imenovala za neizvršnega direktorja Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) - je diplomirani ekonomist in specialist menedžmenta. Zadnja leta je bil direktor agencije za civilno letalstvo, pred tem je bil dlje časa v nekdanjem letalskem prevozniku Adria Airways, kjer je prehodil pot od dispečerja do direktorja sektorja operative. Na čelo agencije za civilno letalstvo je prišel leta 2014, najprej kot v. d direktorja, leta 2015 pa je dobil polni mandat.
Po epizodi s sendvičem državni sekretar
Vlada je danes poleg tega na predlog ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irene Šinko za državnega sekretarja na ministrstvu imenovala Darija Krajčiča.
Krajčič je univerzitetni diplomirani inženir gozdarstva, z magisterijem in doktoratom s področja gozdarstva na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Pred imenovanjem v državnega sekretarja je bil vodja Območne enote Nazarje Zavoda za gozdove Slovenije.
Krajčič je bil v minulem mandatu izvoljen za poslanca LMŠ, a je marca 2020 odstopil po tistem, ko je iz trgovine blizu DZ odnesel sendvič, ne da bi ga plačal. Po sendvič je odšel med sejo odbora DZ za kmetijstvo, katerega član je bil. Takoj po razpravi se je sicer v trgovino vrnil in sendvič plačal.
O svoji potezi, s katero naj bi želel preveriti popolnost oz. nepopolnost nadzora kupcev v trgovini, je nato spregovoril tudi sam na seji odbora, na kateri je tekla beseda o nadzoru neoporečnosti v mesni prehranjevalni verigi. Pozneje je dejanje obžaloval, a vztrajal, da nikoli ni imel namena odtujiti sendviča, zato je tudi razmišljal o umiku odstopne izjave. A pričakovanja LMŠ so bila jasna, po Krajčičevi oceni sicer prestroga. Prvak LMŠ Marjan Šarec je tedaj ob Krajčičevem kolebanju o odstopu med drugim ocenil, da bo težko deloval kot član LMŠ.
Kadrovski vihar
Vlada je sicer na današnji prvi dopisni seji posegla v nadzorne svete energetskih podjetij Eles, Borzen in SODO ter družbe DRI, so po seji vlade sporočili z vladnega urada za komuniciranje.
Iz nadzornega sveta Elesa se v skladu z vladnim sklepom poslavljajo Žarko Furman, ki je nadzornikom tudi predsedoval, dosedanji namestnik predsednika nadzornega sveta Valentin Hajdinjak ter člana Emil Kumer in Andrej Valentinčič. S soboto je za preostanek mandata razrešenih članov nadzornega sveta vlada v to telo imenovala Andreja Ribiča, Davida Skornšeka, Damjana Matičiča in Jožefa Klavdija Novaka. V nadzornem svetu Elesa sedita še predstavnika delavcev Andrej Semprimožnik ter Simon Volk.
Vlada je posegla tudi v nadzorni svet distribucijskega operaterja električne energije SODO. Razrešila je dosedanjega predsednika nadzornega sveta Martina Brataniča in njegovega namestnika Silva Soka ter za preostanek mandatov s soboto imenovala Matejo Čuk Orel in Marka Topiča. V nadzornem svetu SODO je še član nadzornega sveta in predstavnik zaposlenih Izidor Polanec.
Z današnjim dnem je vlada razrešila tudi vse tri člane nadzornega sveta operaterja trga z električno energijo Borzen: Petra Žmaka, Tomaža Kokota in Davorina Dimiča. S soboto bodo na njihove stolčke za dobo petih let sedli Mojca Veljkovič, Žiga Fišer in Ivana Nedižavec Korado.
Z današnjim dnem je odpoklicala tudi štiri člane nadzornega sveta družbe DRI upravljanje investicij, in sicer Klemena Babnika, Ljilijano Herga, Petra Gašperšiča in Aleša Buležana. Za dobo štirih let je v nadzorni svet DRI imenovala Simona Detelbacha, Branka Ribiča, Bojana Tičarja in Tanjo Šarabon. Nadzornika ostajata predstavnika zaposlenih Bojan Gregorič in Katarina Krafogel, je razvidno iz spletne strani družbe.