Tako je Golobova vlada na včerajšnji ustanovni seji s položaja generalnega direktorja policije razrešila Antona Olaja in na njegovo mesto kot vršilca dolžnosti imenovala nekdanjega direktorja uprave kriminalistične policije Boštjana Lindava.
Vlada je izdala tudi odločbo, s katero so Damjana Žuglja razrešili s položaja direktorja urada za preprečevanje pranja denarja. Aniko Vrabec Božič pa so imenovali za vršilko dolžnosti direktorice, in sicer do imenovanja direktorja po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev, so zapisali v sporočilu po seji vlade.
Boštjan Lindav je v policiji že več kot tri desetletja, pri čemer je večji del njegove kariere povezan s področjem preprečevanja, preiskovanja in odkrivanja kriminalitete. Preden je leta 2018 prevzel mesto prvega kriminalista v državi, je bil tri leta pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije pod okriljem Generalne policijske uprave, pred tem pa se je več desetletij kalil na različnih funkcijah na Policijski upravi Kranj. Od leta 2009 je bil v Kranju vodja sektorja kriminalistične policije. Na fakulteti za državne in evropske študije je pridobil naslov magistra državnih in evropskih študij.
Lindava je zamenjal v. d. generalnega direktorja policije Anton Travner aprila 2020. O tem je Lindav na komisiji DZ, ki je preiskovala sum političnega vmešavanja v delo policije, povedal, da so ga zamenjali po naročilu politike. Kasneje je pristal v delovni skupini za področje migracij, fizično pa so ga premestili v prostore policijske akademije v Tacnu. Lindav je sicer za zdaj imenovan za vršilca dolžnosti generalnega direktorja, in sicer do imenovanja generalnega direktorja policije po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev.
Namesto Stuška Kadivnik
Pričakovano je zamenjala tudi vodstvo obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo (OVS). Jaroša Britovška bo kot vršilec dolžnosti zamenjal Andrej Fefer, in sicer za obdobje šestih mesecev.
Vlada je na prvi seji razrešila tudi direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Janeza Stuška in na njegovo mesto kot vršilca dolžnosti za šest mesecev imenovala dosedanjega vodjo protiobveščevalnega oddelka Sove Joška Kadivnika.
Joško Kadivnik je izkušeni obveščevalec z dolgim stažem na Sovi, kjer se je zaposlil leta 1988. Od leta 2001 na Sovi zaseda vodstvena delovna mesta. Med drugim je bil koordinator za operativne zadeve, nato je bil vodja operative ter vodja sektorja za protiobveščevalno in varnostno dejavnost. Bil je tudi direktor urada za operativne zadeve, zdaj pa opravlja funkcijo namestnika direktorja Sove.
Kadivnik je končal Kadetsko šolo za miličnike in se vpisal na takratno Višjo šolo za notranje zadeve. Leta 1997 je uspešno diplomiral na pravni fakulteti. Po informacijah portala N1 naj bi Kadivnik funkcijo prvega obveščevalca sicer opravljal le določen čas.
Na čelu Ukoma nič več Urbanija
Vlada je pričakovano razrešila še direktorja urada vlade za komuniciranje (Ukom) Uroša Urbanijo in na njegovo mesto za vršilca dolžnosti imenovala Dragana Barbutovskega. Mandat Urbanije so med drugim zaznamovali neplačevanje javne službe STA in analize dela RTVS.
Novi vršilec dolžnosti direktorja Ukoma Barbutovski je bil doslej direktor slovenskega British Councila.
Urbanija se je medtem na družbenem omrežju Twitter zahvalil prejšnjemu predsedniku vlade Janezu Janši za povabilo k sodelovanju v vladi. Njegovo vodenje vladnega urada za komuniciranje je sicer med drugim zaznamovalo obdobje več kot 300 dni prekinjenega financiranja javne službe Slovenske tiskovne agencije (STA). Ukom pa je v zadnjim mesecih pripravljal tudi za mnoge sporne analize poročanja Radiotelevizije Slovenija (RTVS).
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Mediji so v zadnjih tednih sicer večkrat ugibali, ali bi utegnil Urbanija postati novi direktor Televizije Slovenija, a ga med pravilno prijavljenimi kandidati na zadnjem razpisu ni bilo.
NIJZ in NLZOH
Vlada je na sredini ustanovni seji zamenjala tudi svoje predstavnike v svetu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in predstavnike v svetu Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).
V svetu NIJZ so kot predstavnike vlade razrešili Roka Tavčarja, Mateja Forteja, Marijo Rogar in Silvo Duh. Za preostanek mandata pa so v svet zavoda NIJZ imenovali Mitjo Blagajneta, Mileno Kramar Zupan, Braneta Bregarja in Andraža Jaklja.
V svetu NLZOH je vlada kot predstavnike vlade razrešila Matjaža Trontlja, Špelo Jovanovič-Gaberšek, Miro Kos Skubic in Omar Hanuna. V svet NLZOH so za preostanek mandata imenovali Simono Gerenčer, Sonjo Bezjak, Janeza Jesenovca in Luko Kajtna.
Nove kadrovske spremembe že danes
Po besedah Goloba so ministri na seji vlade obravnavali 47 točk, ki so obsegale kadrovska imenovanja in reorganizacijske spremembe. Sprejeli pa so tudi sklep, po katerem morajo ministrstva do konca prihodnjega tedna pregledati vse zaposlitve, premestitve in napredovanja od 1.1. 2020 do danes. Sklep bo koordiniralo ministrstvo za javno upravo.
Na vprašanje, na katera področja se bodo nanašale reogranizacijske spremembe, je Golob odgovoril, da predvsem za spremembe znotraj zdravstvenega resorja, kar je na zaslišanju pred pristojnim odborom DZ za zdravstvo v torek napovedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.
Slednjega so na ustanovni seji tudi imenovali za enega od podpredsednikov nove vlade, poleg njega pa še predsednico SD in ministrico za zunanje zadeve Tanjo Fajon ter koordinatorja Levice in ministra za delo, družino, socialne zavede in enake možnosti Luko Mesca. Oba sta prvo sejo vlade označila za uspešno. Za generalno sekretarko je nova vlada imenovala Barbaro Kolenko Helbl.
Redne seje vlade bodo praviloma ob četrtkih, seje njenih delovnih teles pa ob torkih, so po seji vlade zapisali v sporočilu za javnost. Prvo sejo vlade je Golob napovedal že za danes popoldne, dnevni red pa še ni določen v celoti. Po njegovih besedah je pričakovati nadaljnje odločitve glede kadrovskih in reorganizacijskih sprememb.