Vlada je na dopisni seji najvišjo maloprodajno ceno 95-oktanskega bencina določila pri 1,560 evra za liter, najvišjo veleprodajno ceno pa pri 1,540 evra. Za liter dizla je cena regulirana pri 1,668 evra v maloprodaji in pri 1,648 evra v veleprodaji.
Spomnimo, Janševa vlada se je po volitvah odločila, da začasno regulacijo znova ukine, cene pa so posledično poskočile. Po prejšnjem ponedeljku so se danes znova občutno zvišale, kar je bil jasen znak, da umiritev cen tekočih energentov ne bo prišla sama po sebi. Na nujnost ponovne regulacije so opozarjale že skupine avtoprevoznikov in tudi nekatere politične stranke. Na nujnost regulacije je včeraj v oddaji Studio 9. maj opozoril tudi najverjetnejši novi mandatar Robert Golob.
Čaka jih primerno nadomestilo
Vlada se je za vnovično začasno regulacijo obeh najbolj prodajanih pogonskih goriv odločila zaradi utemeljeno pričakovanih motenj na trgu z naftnimi derivati in velikih nihanj cen, ki niso sezonska, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje. Uredba o določitvi cen določenih naftnih derivatov po navedbah vlade podjetjem nalaga, da zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene drobnoprodajne in veleprodajne cene naftnih derivatov ne smejo prenehati prodajati blaga. Vlada pa bo zato po izteku ukrepa, za čas trajanja ukrepa določila primerno nadomestilo podjetjem, katerim ta ukrep povzroča občutno škodo.
Najvišja dovoljena drobnoprodajna cena je določena na podlagi zadnje sedemdnevne povprečne reprezentativne cene naftnih derivatov za Slovenijo, ki so bile sporočene Evropski komisiji za Weekly Oil Bulletin. Najvišji možni veleprodajni ceni sta za 0,02 evra na liter nižji od določene drobnoprodajne cene, kar po oceni vlade omogoča prodajo derivatov tudi malim trgovcem.
Za tri mesece
Uredba je bila danes objavljena v uradnem listu in bo začela veljati v sredo. Omejitev cen bo veljala tri mesece, do vključno 10. avgusta.
V uvodu v besedilo predloga gospodarsko ministrstvo podaja tudi oceno javnofinančnih učinkov vnovične regulacije. Po podatkih treh glavnih naftnih trgovcev (Petrola s 318 servisi, OMV s 120 servisi in MOL Slovenija s 53 servisi) je ocena občutne škode, ki podjetjem nastaja zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene drobnoprodajne cene približno 30 milijonov evrov na mesec. V to oceno ni vključena morebitna škoda, ki bi podjetjem nastala zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene veleprodajne cene.
V primeru kontrole cen in obveznosti prodaje po regulirani ceni ob občutni škodi namreč zakon o kontroli cen predvideva povračilo trgovcem. To bi tako lahko državo stalo vsaj 30 milijonov evrov na mesec, pri čemer je bila cena na precej nižji ravni že regulirana od sredine marca do konca aprila.