Predsednik SDS Janez Janša svojih počitnic v tujini več let ni plačeval z lastnimi bančnimi karticami, razkrivajo na spletnem portalu Necenzurirano. Večinoma je uporabljal gotovino, z bančnimi karticami je plačal le nekaj sto evrov, potrjujejo podatki, ki jih je pred leti pridobila finančna uprava (Furs). Bi lahko to nakazovalo, da je Janša počitnice v tujini plačeval z gotovino neznanega izvora, kot je to že leta 2013 opozarjala Komisija za preprečevanje korupcije (KPK)?
Janša je bil največkrat na Mavriciju, kar petkrat, med drugim pa je potoval tudi v Dominkansko republiki, v Grčijo, na Švedsko. Na Mavriciju je igral golf z dobaviteljema medicinske opreme, podjetnikom Božom Dimnikom in lastnikom IT podjetja Marand Andrejem Marčičem. Na prvem potovanju leta 2003 je bil prisoten tudi Stanislav Petek, ustanovitelj podjetja Klima Petek, ki je v času Janševe prve vlade veljal za enega najvplivnejših ljudi v državi. Ugibalo se je, da je Janši te počitnice plačal Petek, a sta oba to zanikala. Časnik Finance je pozneje poročal, da je Janša pokazal račun, iz katerega naj bi bilo razvidno, da je počitnice plačal sam. Toda po podatkih, ki so jih pridobili pri portalu Necenzurirano je Janša z lastne bančne kartice za počitnice na Mavriciju skupaj porabil le dobrih sto evrov.
Podobna zgodba so bile počitnice na Mavriciju konec leta 2008, takoj po tem, ko Janša ni bil več predsednika vlade. Obiskal ga je z "golf družbo", v kateri sta bila Dimnik in Marčič. Po podatkih Fursa je za potovanje s kartice skupaj porabil le slabih 200 evrov. Kako ga je plačal? Janša je na zaslišanju pred KPK leta 2012 pojasnil, da je šlo za "aranžma agencije", skupni strošek potovanja pa je znašal 2.500 evrov na osebo. Zatrdil je, da ga je plačal z lastnega računa. Podatki Fursa teh navedb ne potrjujejo.
Na Mavriciju je bil potem še trikrat. Kako je plačal stroške bivanja, ni jasno. Iz kabineta predsednika vlade so sporočili le, da Janša "nikoli ni bil na Mavriciju v času, ko je bil predsednik vlade".
Postavlja se ključno vprašanje. Od kod Janši toliko gotovine? Na zaslišanju pred KPK je razkril, da si večje vsote denarja izposoja pri bratu Rajku Janši, Že pred leti pa je Pop TV poročal o preiskavi urada za preprečevanje pranja denarja, ki je ugotovila, da je Janša "obračanje" gotovine prepustil bančni uslužbenki Nataši Pajenk, sicer sestrični Urške Bačovnik Janša. Ta naj bi bila več let nekakšen Janšev finančni operativec. Od leta 2010 je bila zaposlena v treh bankah: Sparkasse, Unicreditu in BKS. V času, ko je bila zaposlena na Sparkasse, je Nataša Pajenk po ugotovitvah urada za preprečevanje pranja denarja v zadnjih letih prejela več deset tisoč evrov gotovine za plačilo življenjskih stroškov zakoncev Janša.
Odgovore o Janševe izvoru premoženja je v zadnjih letih neuspešno iskalo več državnih institucij. KPK je leta 2013 s pomočjo podatkov Fursa ugotovila, da ima Janša za vsaj 210.000 premoženja, ki presega njegove uradno znane dohodke. Istega leta je specializirano državno tožilstvo proti Janši uvedlo finančno preiskavo.
Novembra 2013, takoj po začetku finančne preiskave, je sicer Janša javno zatrdil, da "je Fursu letos dokazal izvor svojega premoženja". "Enako bi storil pred KPK, če bi mi bilo v skladu z zakonom omogočeno," je razlagal Janša. Toda KPK ga je že takrat postavila na laž. Poudarila je, da prvak SDS "ni znal oziroma želel pojasniti izvora premoženja". Pri tem so na KPK posebej izpostavili "gotovino, ki jo je polagal na svoj tekoči račun, s katero je kupil osebno vozilo, kako je financiral potovanja na Mavricij, v Južno Afriko, v Dominikansko republiko ..."
Leta 2017 je specializirano državno tožilstvo proti prvaku SDS vložilo tožbo za odvzem 400.000 evrov premoženja nezakonitega izvora, a jo je leto dni pozneje umaknilo. Ustavno sodišče je namreč razveljavilo del zakona, na katerem je temeljila tožba. Toda dvom ostaja, kot nakazujejo ugotovitve spletnega portala Necenzurirano o nejasnih plačilih Janševih počitnic. Na včerajšnjem soočenju na RTV Slovenija je Janša sicer poudarjal, da "je bilo njegovo premoženje preiskano".