Razrešili štiri člane

Janševa vlada tik pred volitvami še enkrat udarila po znanosti

S.R.
21. 4. 2022, 19.03
Posodobljeno: 22. 4. 2022, 11.26
Deli članek:

Vlada Janeza Janše je vsega tri dni pred državnimi volitvami znova razrešila štiri člane upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS).

Vlada RS
Vlada je na današnji dopisni seji na predlog ministrstva za izobraževanje predčasno razrešila štiri člane upravnega odbora ARRS.

Vlada Janeza Janše je štiri predstavnike ustanovitelja ARRS razrešila že januarja letos, takrat pa še enkrat več pa ni dala soglasja k imenovanju Lidije Tičar Padar za vršilko dolžnosti direktorice. Kot smo že poročali, je upravni odbor ARRS nato v novi sestavi za kandidata v.d. direktorja agencije potrdil Mitjo Lainščaka, pri katerem vlada nato ni imela zadržkov in ga je potrdila.

Razrešeni člani upravnega odbora so se nato pritožili na upravno sodišče, pri čemer so podali tudi zahtevo za začasno odredbo, da se zadrži imenovanje novih članov upravnega odbora. Sodišče je tožbi ugodilo in zadevo vrnilo vladi v nov postopek. Kot so utemeljili ob odločitvi, je vlada člane upravnega odbora razrešila ob »popolni odsotnosti kakršnih koli navedb o konkretnem dejanskem stanju oziroma kakršnihkoli razlogov za razrešitev, kar je v izrecnem nasprotju s 23. členom zakona o javnih agencijah, ki kot edina relevantna pravna podlaga v konkretnem primeru jasno določa razloge, zaradi katerih je predčasna razrešitev članov upravnega odbora ARRS sploh dopustna.«

Ponovili vajo

Nataša Juhnov
Pod predlog je podpisan državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Mitja Slavinec.

Po poročanju časnika Večer je Janševa vlada vse štiri člane upravnega odbora na današnji dopisni seji, vsega tri dni pred državnozborskimi volitvami, znova razrešila. Tokrat so glede na odločitev upravnega sodišča navedli tudi razloge za razrešitev. Pod predlog sklepa, s katerim so predčasno razrešili predsednico upravnega odbora dr. Jano Kolar, dr. Emilijo Stojmenovo Duh, dr. Tončka Kregarja in dr. Justino Erčulj, je po poročanju Večera podpisan državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Mitja Slavinec. Vlada je potrdila tudi predlog, da se v upravni odbor imenuje dr. Igorja Emrija, Fidela Krupića, dr. Gabrijelo Horvat in dr. Tino Tomažič. Gre za iste nadomestne člane, ki so se v upravni odbor za obdobje enega meseca zavihteli ob zadnji, v skladu z odločitvijo upravnega sodišča nezakoniti odločitvi vlade.

Slavinec je po poročanju časnika v predlogu za razrešitev tokrat kot razloge navedel »nevestno, pristransko in nestrokovno delo.« Gre za manever, s katerim bo vlada omogočila, da se na čelo direktorja ARRS s polnim mandatom zavihti trenutni vršilec dolžnosti Lainščak, po informacijah Večera tudi Slavinčev kandidat, ki ga sicer upravni odbor pod vodstvom Kolarjeve ni ocenil kot najbolj primernega za začasno vodenje ARRS. Na razpis za direktorja naj bi se sicer prijavila dva kandidata.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov