Kdo je kupec stanovanja na vrhu novozgrajene Vile Šmartinka na območju ljubljanskega BTC ne želi razkriti niti prodajalec. Patricija Kovačec, direktorica podjetja Projekt Šmartinka, izjav o tem ne daje.
Aleksandra Pivec leto dni biva v stanovanje na vrhu Vile Šmartinka na območju trgovskega središča BTC v Ljubljani. Njeno ime je na poštnem nabiralniku v pritličju zgradbe, lastnik pa ostaja neznan. Pogodba o prodaji stanovanja bila podpisana 22. marca lani, dva dni po ustanovnem kongresu stranke Naša dežela, ko je bila Pivčeva še ministrica, poroča spletni portal Necenzurirano. Stanovanje je bilo prodano po nenavadno nizki ceni, za 144 tisoč evrov, torej za 1760 evrov na kvadratni meter, cene stanovanj na tem območju pa se gibljejo pri okrog 3000 evrih na kvadratni meter.
Aleksandra Pivec pravi, da ni lastnica stanovanja, ampak najemnica. Kdo je najemodajalec, ni povedala. V zagato so jo spravili v njeni stranki. Pred njo so odgovorili, da predsednica stranke »glede naslova stalnega in začasnega prebivališča ureja potrebno s pristojnimi organi. Tako bo ravnala tudi v bodoče, ko bo opravljala funkcije, ki zahtevajo takšna poročanja«
Včeraj je sicer zatrdila, da v tem stanovanju prebiva le občasno, kar po informacijah spletnega portala Necenzurirano ne drži. Kljub temu je še vedno prijavljena na Ptuju, s čimer bi lahko šlo za kršitev zakona o prijavi prebivališča. Po tem se mora oseba v osmih dneh po preselitvi prijaviti na novem naslovu. V nasprotnem primeru ji grozi več sto evrov kazni. Hkrati mora predložiti ustrezno dokumentacijo, na primer najemno ali kupoprodajno pogodbo. Jo sploh ima, se lahko vprašamo.
»O mojem premoženjskem stanju sem kot nekdanja ministrica in podpredsednica vlade skladno z zakonskimi določbami poročala pristojnim organom,« je novinarjem portala Necenzurirano v začetku leta zagotovila Pivčeva. Toda pri tem se je očitno zlagala. Vprašanja o njenem premoženjskem stanju so ji posredovali 29. decembra lani, po njihovih informacijah pa je poročilo na KPK oddala štiri dni pozneje. Dan zatem so nam iz njene stranke posredovali zgornji odgovor.
Kot so pojasnili na KPK, mora funkcionar v roku enega meseca po prenehanju funkcije izpolniti prijavo premoženjskega stanja in nato ponovno še leto dni zatem. Pivčeva je odstopila v začetku oktobra 2020, torej bi morala premoženje prijaviti že lani jeseni. Pa tega očitno ni naredila oziroma so jo na to "spomnila" šele vprašanja novinarjev portala Necezurirano. Kaj je zapisala v poročilo, ni znano. Komisija namreč vsebine premoženjskih kartic ministrov, poslancev, županov in drugih zavezancev (še) ne objavlja javno. Ni bilo prvič, da je Pivčeva zamudila s prijavo. KPK je leta 2020 ugotovila, da je Pivčeva trikrat kršila zakon o integriteti s tem, ko komisiji ni prijavila raziskovalnega dela v ZRC Bistra Ptuj in na projektu Strateškega razvojnega inovacijskega partnerstva Turizem (SRIPT). To je naredila šele po dveh letih, in sicer po tem, ko so se v javnosti pojavile informacije o njenih visokih postranskih zaslužkih. Zaradi projekta SRIPT je nato izbruhnila velika afera, kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) pa so v začetku lanskega leta pri Aleksandri Pivec opravili hišne preiskave.