ZAHODNI AVANTURIZEM

Krut stik z realnostjo za zahodne prostovoljce v Ukrajini

Luka Tetičkovič
18. 3. 2022, 15.15
Posodobljeno: 18. 3. 2022, 15.16
Deli članek:

Prostovoljci v Ukrajini, ki jih k odločitvi za odhod na vojno območje podpihujejo vlade zahodnih držav, med njimi tudi Slovenija, so naleteli na kruto realnost Vzhodne Evrope. Ta vojna ni samo še en safari v puščavi. Na drugi strani je vojaška supersila z manevrirnimi izstrelki, težkim topništvom, letali in moderno vojsko.

Reuters
Vadbišče Yavoriv na katerega so padli ruski manevrirni izstrelki. V napadu naj bi umrlo do 180 zahodnjakov, mnogi med njimi naj bi bili nekdanji pripadniki posebnih enot.

Veterani asimetričnih konfliktov, ki so si vojaške izkušnje nabirali na močnejši strani, so se v Ukrajini znašli na strani šibkejšega. Na fronto jih pošiljajo z neizurjenimi zelenci, mesečna plača je vsega 215 evrov, manevrirni izstrelki pa nanje s kirurško preciznostjo padajo med spanjem v vadbiščih.

Za revijo Economist je spregovoril Britanec Jake Priday, ki je šel v Ukrajino z namenom, da pomaga kot vojaški bolničar. Stopil je v stik z ukrajinskim veleposlaništvom, ki ga je napotilo do hotela na poljski strani meje. Ko je tja prispel, so ga odpeljali čez ukrajinsko mejo, domnevno v bazo Javoriv, tam pa je sledil prvi šok. Ukrajinci prostovoljcev namreč niso razvrščali po izurjenosti in izkušnjah, ampak so jim dejali, da bodo po petih dneh zelo osnovnega treninga pristali na fronti. V zadnjih tednih naj bi se to spremenilo – povsem neizkušeni naj bi dobili tri tedne treninga, poroča Economist.

Reuters
Preživeli po ruskem napadu na bazo Javoriv, ki se nahaja le nekaj kilometrov od poljske meje.

V roke jim dajo pogodbo za nedoločen čas, za 215 evrov mesečno

Priday je bil osupel nad pogodbo, ki so mu jo dali v roke. Določala je, da bo njegova mesečna plača sedem tisoč ukrajinskih grivn, kar je 215 evrov. Prav tako bi moral v ukrajinski tujski legiji ostati nedoločno dolgo. »Poskušal sem jim razložiti, kaj vojno stanje pomeni – da je v pristojnosti Ukrajine, da določi, kdaj se konča. To se lahko podaljšuje in podaljšuje. Vendar nihče na vadbišču tega ni razlagal prostovoljcem. Samo ponavljali so, da bodo plačani za svoje storitve.«

Economist je navedbe preverjal pri ukrajinskem ministrstvu za obrambo, ki je zanikalo, da bi morali prostovoljci podpisati pogodbo za nedoločen čas. Primerka pogodbe niso posredovali.

Na drugi strani niso neoboroženi Arabci/Paštuni

A pravi šok za prostovoljce je prišel dva dni po objavi članka, ki smo ga povzeli više. Na bazo Javoriv ob poljski meji je namreč konec tedna padlo več ruskih manevrirnih raket. Od tisoč zahodnjakov, ki so bili v trenutku napada v bazi, naj bi jih, po ruskih podatkih, umrlo 180 oziroma 35 po ukrajinskih trditvah. Med zahodnimi prostovoljci se širijo govorice, da so ukrajinske številke prirejene, saj naj bi mrtve zahodnjake šteli kot državljane Ukrajine. Veliko mrtvih naj bi bilo veteranov posebnih enot, dogodek pa je povsem šokiral skupnost, ki je bila doslej vajena vojskovanja z nasprotniki, ki so bili oboroženi z zgolj pehotnim orožjem.

Twitter
Na spletu se širi posnetek prostovoljca, ki je komajda pobegnil iz Ukrajine.

»Bili smo del gruzijske legije v sestavu 102. ukrajinske teritorialne obrambe,« je v kamero spregovoril neznani možakar na spodnjem posnetku. »Naša baza je bila uničena, baza poleg naše je bila uničena. Američani, kup Britancev – vsi mrtvi. Ničesar ne povejo, naše mrtve štejejo kot svoje. Poskušajo nas poslati v Kijev brez orožja in opreme, brez neprebojnih jopičev. Ljudje, ki imajo srečo, da dobijo orožje, ga dobijo z okvirjem z desetimi naboji,« pravi prostovoljec v videoposnetku, ki si ga lahko ogledate na naši spletni strani.

Odvreči je moral drago opremo, da je lahko zbežal iz Ukrajine

S še nekaj Američani in Britanci se je nato odločil, da zapusti državo. »Ko prideš do meje, iz vrste potegnejo vsakogar, ki ima kakršnokoli vojaško opremo, in ga pošljejo nazaj na fronto. Zadnjih pet kilometrov do meje smo hodili in naleteli na nekdanje pripadnike britanske posebne enote SAS, ki so bili tam kot humanitarci. Potegnili so nas na stran in skrili. Dejali so nam, naj odvržemo vso svojo opremo, saj na meji ljudem razrežejo potne liste in jih pošiljajo nazaj. Odvrgli smo vso svojo opremo in dobili telovnike z našitki Rdečega križa ter dovolilnice, s katerimi smo uspeli priti čez mejo.«

»Ljudje morajo nehati prihajati sem. Past je in ne bodo vam dovolili zapustiti države,« še jasno pove mladenič v posnetku, ki kroži po spletnih skupnostih, kjer se družijo ljudje z željo udeležiti se konflikta na strani Ukrajine.

To ni Irak ali Afganistan

Podobno zgodbo je z mediji delil 34-letni Jason Haigh, ki je bil v Ukrajini na začetku ruske invazije. Kot pripadnik tako imenovane gruzijske legije se je udeležil bitke za Hostomel. »Bili smo zelo blizu tega, da bi nas uničili. Nikoli še nisem izkusil takšne ognjene moči, mislim, da je ni nihče v generaciji,« je dejal Haigh. »Irak in Afganistan sta bila povsem drugačna. Rusi so konvencionalna moderna vojska.«

Twitter
Na spletu so se pojavile fotografije možakarja, ki naj bi bil Wali, vendar njegova smrt še ni bila uradno potrjena.

Zelena luč za slovenske avanturiste

Slovenija se je nedavno pridružila dolgemu seznamu zahodnih držav, ki svoje državljane spodbujajo pri odločitvi k odhodu v Ukrajino. Za Delo so na vrhovnem državnem tožilstvu pojasnili, da odločitev za odhod v Ukrajino ni nezakonita in da tega ni mogoče enačiti s »sirskim« primerom. Status vojaškega najemnika na tujem bojišču ni zakonski znak kaznivega dejanja, a hkrati poudarjajo, da bi sodelovanje v oboroženih spopadih lahko pomenilo vojna hudodelstva, kar je seveda kaznivo.

Ruska federacija je zahodnim prostovoljcem sporočila, da glede njih ne bodo upoštevali določila ženevske konvencije. Obramboslovec Vladimir Prebilič je za Delo povedal, da je treba ločiti, v katero strukturo so tujci vključeni. »Če se tujec vključi v obrambne strukture ukrajinske vojske in uporablja njihovo uniformo, logotipe in drugo, potem je tujec tudi sestavni del te vojske. To pomeni, da ga v primeru zajetja obravnavajo kot vojnega ujetnika,« pravi Prebilič in opozarja, da obstajajo tudi najemniške strukture, ki delujejo na podlagi odsotnosti pravil, »v primeru zajetja takšna oseba ni deležna statusa vojnega ujetnika«.

Reuters
Podpisati moraš pogodbo za nedoločen čas, iz države te ne izpustijo.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij