Zaradi odnosa do protestnikov

Amnesty International Slovenije sprožil akcijo proti Janezu Janši

L.J.
16. 3. 2022, 14.19
Posodobljeno: 16. 3. 2022, 14.24
Deli članek:

V Amnesty International Slovenije so sprožili nujno akcijo, s katero bo članstvo organizacije z vsega sveta slovenskega predsednika vlade Janeza Janšo pozivalo k umiku zahtevkov za plačilo stroškov policijskega varovanja protestov, ki jih je prejel eden vidnejših petkovih protestnikov Jaša Jenull.

Facebook
Jaša Jenull je prejel že kar nekaj zahtevkov za poplačilo stroškov policijskega varovanja, zadnja položnica pa je znašala kar 34 tisoč evrov.

"V Amnesty International smo ogorčeni nad sramotnim in nedopustnim ravnanjem slovenskih oblasti, ki od Jaše Jenulla in po napovedih tudi od številnih drugih protestnikov terjajo plačilo stroškov policijskega varovanja protestov." je dejala Nataša Posel, direktorica Amnesty International Slovenije. Ob tem je dodala, da so v nevladni organizaciji sprožili nujno akcijo. Predsednika vlade Janeza Janšo so pozvali, naj umakne zahtevke in tožbe zoper protestnike. Na svoji spletni strani so že objavili peticijo, ki jo lahko podpišejo državljani in s tem Janši izrazijo zahtevo, da naj preneha s pregonom protestnikov.

Na mednarodni ravni je Amnesty International objavila tudi javno stališče, v katerem izraža zaskrbljenost nad ravnanjem slovenskih oblasti.

Jenull je od državnega odvetništva prejel plačilne naloge v skupni vrednosti več kot 40.000 EUR, najvišji med njimi se nanaša na 19. junij 2020 in znaša več kot 34.000 EUR, so sporočili iz Amnesty International. Ta dan se je izvajala protestna akcija, v okviru katere je 28 posameznikov pred poslopjem državnega zbora mirno sedelo na varni medsebojni razdalji in na glas bralo slovensko ustavo. Protestnike je policija uporabila silo in odstranila protestnike, ki trga niso zapustili prostovoljno. Spomnimo, v kazni so Jenullu "zaračunali" tudi delo policijskih psov in konjev ter postavljanje ograj.

»Nezaslišano je, da se v Sloveniji na tak način obračunava z državljani, ki niso storili nič drugega, kot na miren način izražali svoje mnenje nad delom oblasti. V demokraciji mora biti kritika oblasti običajna, dopustna in sprejeta. Toleranca oblasti do drugačnih mnenj je dober pokazatelj tega, kako obravnavajo človekove pravice na sploh,« je še dejala Posel.

V Amnesty International Slovenije še dodajajo, da je so po mednarodnih in regionalnih standardih človekovih pravic, ki zavezujejo Slovenijo, države dolžne ne le dopuščati, ampak tudi aktivno omogočati pravico do mirnega zbiranja. To zahteva zagotavljanje ustreznih storitev, za katere ne bi smeli pričakovati, da jih bodo pokrili organizatorji ali udeleženci.

"Absurdno je zahtevati od udeležencev, da bodisi sami organizirajo ali finančno prispevajo k stroškom varovanja, medicinske pomoči ali čiščenja. To predstavlja ustrahovanje udeležencev in kršitev pravice do protesta. Namen takih ukrepov je jasen: odvračati od uresničevanja ustavno zajamčenih človekovih pravic do mirnega zbiranja in izražanja," je dodala Posel.

V Amnesty International dodajajo, da so oblasti svoje sile usmerile v Jenulla zgolj zato, ker je bil med vidnejšimi protestniki, kljub temu da je večkrat poudaril, da ni organizator.