Nerealistično

Članice Nata niso naklonjene poljski pobudi za "mirovno misijo" v Ukrajini

G.G.
16. 3. 2022, 12.54
Posodobljeno: 16. 3. 2022, 18.13
Deli članek:

Kaj lahko v dinamiko vojne v Ukrajini prinese solo akcija Poljske, Češke in Slovenije?

Pro
Tako se se nad zemljevid v torek sklanjali (od leve): slovenski premier Janez Janša poljski premier Mateusz Morawiecki, podpredsednik poljske vlade Jaroslaw Kaczynski in češki premier Petr Fiala.
 Zelenski bo danes nagovoril ameriške kongresnike, kasneje pa se bo oglasil še Biden.

Najbolj odločno je bilo mnenje podpredsednika poljske vlade Jaroslawa Kaczynskega, ki je v vojno v Ukrajini spet vpletel zvezo Nato. »Menim, da je nujna mirovna misija veze Nato ali morda neke širše mednarodne strukture, ki bo lahko delovala na ukrajinskem ozemlju,« je dejal Kaczynski.

V Natu in najpomembnejših državah v Evropski uniji so že večkrat ponovili, da se ne morejo in ne smejo neposredno vmešati v vojno v Ukrajini ali zapreti zračnega prostora nad Ukrajino, saj bi to pomenilo razširitev vojne in nevarnost uporabe jedrskega orožja.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Poročevalec iz Ukrajine za vplivni nemški tabloid Bild Paul Ronzheimer ocenjuje poljsko pobudo za »nerealistično«. »Ameriški predsednik Joe Biden, nemški kancler Olaf Scholz in francoski predsednik Emmanuel Macron so večkrat izključili možnost Natovega posredovanja v Ukrajini,« je povedal Ronzheimer, glasovi teh treh držav pa so ključni v oblikovanju Natove politike. V torek je Scholz dodatno poudaril, da Nato ne bo zaprl zračnega prostora nad Ukrajino, kar si želi ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski, ki sicer, tako je izjavil včeraj, ne računa več na članstvo v Natu.

Pomisleke imajo tudi druge članice Nata. "Bojim se, da je še prezgodaj govoriti o tem," je dejala nizozemska obrambna ministrica Kajsa Ollongren, ki meni, da je treba najprej doseči prekinitev ognja in umik ruskih sil iz Ukrajine, med Ukrajino in Rusijo pa mora priti do neke vrste dogovora. Zelo težko si je predstavljati mirovno misijo glede na intenzivnost vojne in obleganja mest, je pojasnila Ollongrenova ob prihodu na izredno zasedanje obrambnih ministrov Nata.

Britanski obrambni minister Ben Wallace je menil, da bi bilo treba najprej pogledati podrobnosti, preden se sprejme kakršne koli odločitve o tem. Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je nato na današnji novinarski konferenci po srečanju obrambnih ministrov držav članic dejal, da se članice strinjajo, da v Ukrajini kljub prošnjam predsednika Zelenskega ne bodo uvedli omejitve zračnega prostora, tako imenovane "no-fly" cone. "V Ukrajino ne bomo napotili nobenih zračnih ali kopenskih zmogljivosti, to je enotna odločitev naših zaveznikov," je še glede poubude Poljske dejal Stoltenberg.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025