Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je danes sindikate vzgoje in izobraževanja ter visokega šolstva povabila na delovni pogovor o "odprtih vprašanjih" in možnih rešitvah plačnega sistema v javnem sektorju, ki bi jih uveljavili po volitvah. Medtem v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) pričakujejo pogovor in dogovor o razrešitvi stavkovnih zahtev.
Kot so sporočili z ministrstva za izobraževanje, je nedavna stavka dela nezadovoljnih sindikalnih skupin minuli teden po državi povzročila zaprtje nekaterih vrtcev, šol in fakultet. Kustečeva je, kot so zapisali, spomnila na sklep vlade, da v času že razpisanih parlamentarnih volitev ne bo neodgovorno sprejemala dodanih sistemskih obremenitev javnih financ v breme naslednjega mandata, saj zanje nima zakonske podlage v obstoječih proračunskih dokumentih.
Se je pa vlada z vsemi sindikati javnega sektorja tudi v tem specifičnem obdobju pripravljena pogovarjati o sistemskih rešitvah in reformi plačnega sistema v javnem sektorju, ki bi jih uveljavili čim prej na začetku naslednjega mandata, kar je tudi osrednji namen današnjega pogovora na ministrstvu, so zapisali. Zaradi "velikega interesa širše javnosti ter namena zagotavljanja popolne transparentnosti" so nameravali pogovor neposredno prenašati na Facebook strani ministrstva.
V Svizu izpostavljajo, da so zaposleni v vzgoji in izobraževanju še vedno v splošni stavki. To pomeni, da lahko odločitve o nadaljnjem poteku stavke sprejema izključno glavni stavkovni odbor sindikata, pogovore s šolskimi oblastmi pa vodi njegova pogajalska skupina, so sporočili iz sindikata.
Ščuvanje javnosti
Glavni stavkovni odbor v skladu z zakonom o stavki pričakuje, da bo vladna stran skupaj s predstavniki stavkajočih v "konstruktivnem duhu delovala v smeri razrešitve spora".
Sviz in Visokošolski sindikat Slovenije sta sicer danes pozvala ministrstvo, naj do 12. ure obvesti javnost o odpovedi prenosa pogovora, "saj bi bil ta najverjetneje zrežiran tako, da bi pred javnostjo diskreditiral legitimne sindikalne zahteve". "Namesto resnih in korektnih pogovorov socialnih partnerjev o razrešitvi stavkovnih zahtev se obeta propagandna oddaja, v kateri bi vladna stran poniževala sindikaliste," so zapisali v pozivu.
Ker je ministrstvo v obvestilu o neposrednem prenosu vnaprej napovedalo, da vlada do volitev ne bo sprejemala nobenih dodatnih obremenitev javnih financ v breme naslednjega mandata, menijo, da je sestanek z enostransko nadzorovanim prenosom "očitno namenjen ščuvanju javnosti proti zaposlenim v izobraževanju in izkrivljanju vsebine stavkovnih zahtev".
Ker ministrstvo neposrednega prenosa sestanka na Facebook strani do 12. ure ni preklicalo, se sestanka ne bodo udeležili.
Propagandna oddaja
Predstavnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije in Visokošolskega sindikata Slovenije sta pred prostori ministrstva za izobraževanje, znanost in šport sta o današnjem sestanku dejala s prenosom dejala, da bi to bila "propaganda oddaja, namenjena poniževanju tistih, ki jih povabijo na razgovor, in ščuvanju volilne baze skrajno desne stranke SDS". Bodo pa tam predstavniki Sindikata direktorjev in ravnatelje SINDIR, ki jih je Gorazd Kovačič, podpredsednik visokošolskega sindikata v izjavi označil za "zastopnike delodajalcev".
Ob tem je še dejal, da niso dobili zagotovila, da bo režija prenosa izvedena korektno. Zato so se odločili, da v to zasedo ne bodo padli.
Slišati je bilo mogoče tudi, da so stavkovno napoved podali pravočasno, a da se delodajalec ni trudil z dialogom, kot to narekuje zakon. Molku sledeči vladni odgovor sta skupaj z Branimirjem Štrukljem, tajnikom Sviza označila za propagando, pri čemer sta se sklicevala tudi na netransparentni članek o plačah šolnikov, ki ga je objavil vladi naklonjeni medij.