Sava

Vlada »menca,« »se spreneveda« in je »tiho«

S.R.
17. 2. 2022, 13.11
Posodobljeno: 17. 2. 2022, 13.54
Deli članek:

V opozicijskih strankah LMŠ, SD, Levice, SAB in NeP so zaradi dogajanja okoli prodaje Yorkovega deleža v Savi Madžarom vložili zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora.

STA
Golubovič je dejal, da od vlade kot skupščine SDH zelo jasno zahtevajo, da SDH-ju naloži uveljavitev predkupne pravice.

Brane Golubović iz stranke LMŠ je na današnji novinarski konferenci dejal, da vlada Janeza Janše in SDH pri vprašanju uveljavitve predkupne pravice pri nakupu 43-odstotnega deleža Save menca in se spreneveda. Po njegovih besedah za tem ne stoji nobena ekonomska logika. »V opoziciji nam nekako res ni jasno, da država, vlada kot skupščina SDH-ja, tako menca oziroma se ne želi izjasniti, kaj bo naredila.« Kot je pojasnil, je govora o premoženju v lasti državljank in državljanov, zato bi bili dolžni, da z javnostjo tudi primerno komunicirajo. Čas teče, časa za uveljevitev predkupne pravice je vse manj, Sava pa je največje turistično podjetje v Sloveniji, ki ima v lasti 18 hotelov na najboljših lokacijah. Hkrati je v dobri finančni kondiciji, zaradi česar po njegovih besedah ne potrebuje »javnih sredstev, potrebuje pa to, da jo država zaščiti pred špekulativnim prevzemom.« Vsi indici, povezani z dogajanjem v zadnjem letu, po njegovem mnenju kažejo, da gre za nek neformalni dogovor med Madžarsko in Slovenijo ter politični posel, ki z ekonomijo nima nobene zveze. Ker po komisiji za nadzor javnih financ od vlade niso prejeli nobenega odziva, so se v opoziciji odločili za izredno sejo državnega zbora. Od vlade kot skupščine SDH zelo jasno zahtevajo, da SDH-ju naloži uveljavitev predkupne pravice.

Da se čas izteka, pristojni pa so »tiho« in se »izogibajo kakršnim koli neposrednim odgovorom,« je poudarila tudi Meira Hot is Socialnih demokratov, ki je dodala, da ima država za uveljavitev predkupne pravice le še 12 dni časa. Po njenih navedbah je govora o usodi 3000 namestitvenih kapacitet in tisočih zaposlenih v turizmu, tudi njihovih družin, vlada pa je z izjemo nekaterih »izmikajočih se odgovorov« tiho. Pojasnil glede tega, kaj se je okoli Save dogajalo v zadnjem letu, na komisiji niso prejeli, tudi v zadnjih tednih pa niso povedali kaj novega. Na izredni seji pričakujejo »prisotnost tistih, ki so najbolj odgovorni in so v ključnih trenutkih tiho.«

»To ni prodaja, to je darilo«

Podobno je ocenil Miha Kordiš iz Levice. »Zasebni kapital deluje z motivom maksimizacije dobička, to še posebej velja za špekulativne sklade,« je po poročanju STA dejal Kordiš, ki je dodal še, da v Levici nasprotujejo kakršnikoli privatizaciji, še posebej na področju strateških panog, kot je turizem.

Po besedah Vojka Starovića iz SAB pri tem ne govorimo le o družbi Sava Turizem, temveč o turizmu Slovenije. Takšno naložbo bi po njegovem morali usmeriti v demografski sklad, in ne v špekulativnega. »Tisto, o čemer se pogovarjamo, je 18 hotelov, preko 3000 turističnih kapacitet, 80 bazenov in 17 izvirov pitne ali termalne vode,« je podčrtala vodja poslanske skupine NeP Janja Sluga. »To bo vlada prodala špekulativnemu skladu za ceno ene dobre parcele za hotel na prestižni lokaciji,« je dejala in dodala: »To ni prodaja, to je darilo.«

Država je po poročanju STA že lastnica turistično-hotelirskih podjetij, ki ustvarjajo polovico prihodkov iz nastanitvenih dejavnosti. »Sedaj bi morala opraviti zadnji korak,« je še poudaril Golubović in dodal, da jim ni jasno, da »se vlada kot skupščina SDH ne želi izjasniti, kaj bo naredila, pri čemer govorimo o premoženju, ki je v lasti državljanov«, zato je vlada dolžna, da o tem primerno komunicira z javnostjo.