Na stavko se bo skupaj s svojimi sodelavkami podala tudi Marija (priimek je znan uredništvu). V vrtcu, kjer je zaposlena, so vzgojiteljice in pomočnice vzgojiteljic že oblikovale stavkovni odbor; kot pomočnica vzgojiteljice dela tudi Bojana, ki si prav tako želi, da njene identitete ne razkrijemo povsem: »Kljub temu, da je minorno, bi plačilo za mesečno delo vendarle rada prejemala tudi v prihodnje.«
Izenačene s čistilkami
Pomočnice vzgojiteljic so kljub srednješolski vzgojiteljski izobrazbi, ki jo morajo doseči za zasedbo delovnega mesta, praktično izenačene s čistilkami in hišniki, ki te izobrazbe ne potrebujejo.
Bojana, ki je zaposlena v enem izmed 325 javnih vrtcev, ki delujejo v sklopu osnovnih šol, je na položaju pomočnice vzgojiteljice, kjer deluje enajst let, že napredovala. Za štiri plačne razrede, a njena neto plača še zmeraj znaša le nekaj več kot osem stotakov mesečno. Napredovala je prvič šele predlani, ob menjavi vodstva šole, v sklopu katere deluje vrtec: »Sistem, kakršen je, ni dober. Pomočnice vzgojiteljic kariernega sistema sploh nimamo, nimamo nazivov in smo povsem odvisne od ocene ravnatelja, ki se o naših ocenah odloča subjektivno oziroma tako, kot se mu zdi. S prejšnjo ravnateljico nisem imela stikov, zanjo nižje rangirani delavci šole nismo obstajali in posledično tudi napredovanj v plačnih razredih ni bilo. Z novim vodstvom se je to sicer spremenilo, a podcenjenost našega dela je še zmeraj zelo živa.«
Aktualna vlada se ni premaknila niti milimeter bliže dogovoru
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz), ki ima približno 32 tisoč članic in članov, so k takojšnjemu povišanju plač na delovnem mestu vzgojitelj predšolskih otrok – pomočnik vzgojitelja pozivali že decembra lani. Glavni tajnih Sviza Branimir Štrukelj je takrat povedal, da »predlagatelji novele ZOFVI zavajajo, ko napovedujejo, da se bodo zaposlenim na delovnem mestu vzgojitelj predšolskih otrok – pomočnik vzgojitelja s pridobitvijo strokovnih nazivov takoj zvišale plače. To se ne bo zgodilo, ker za posamezne nazive niso opredeljeni niti plačni razredi, pravilnik o napredovanju pa ne opredeljuje pogojev za dosego naziva. Iz sindikata smo ministrstvo za izobraževanje že pred časom pozivali k takojšnjim pogajanjem o vrednotenju nazivov, a odgovora nimamo. Trdno smo prepričani, da le takojšnje zvišanje osnovne plače na delovnem mestu pomočnik vzgojitelja prinaša izboljšanje položaja te skupine zaposlenih.«
Ker se aktualna vlada odtlej ni premaknila niti za milimeter bližje dogovoru, bodo v Svizu organizirali stavko. Enotedensko izrekanje o stavki, ki jo napovedujejo za 9. marec, zaključujejo danes. Kot so nam pojasnili, bo ena od glavnih stavkovnih zahtev poleg zahteve po sklenitvi sporazuma o ovrednotenju in plačilu dodatnega dela, ki ga zaposleni v vzgoji in izobraževanju opravljajo v izrednih razmerah epidemije, tudi dvig plač zaposlenim v vzgoji, zlasti pa pomočnicam vzgojiteljic, saj s stavko želijo opozoriti na neustreznost razmerij med primerljivimi mesti v enotnem plačnem sistemu.
Poklic pomočnice vzgojiteljice ne predvideva kariernih napredovanj
Poklic vzgojiteljice je, kar zadeva obremenjenost, skoraj povsem izenačen s poklicem pomočnice vzgojiteljice, opozarjajo naše sogovornice. Marija, Bojana, Urška in Nina, vse pomočnice vzgojiteljic, se bodo na stavko odpravile predvsem zato, ker je dovolj. »Dovolj je žalostnih zgodb, dovolj je delitev na prvorazredne in drugorazredne, dovolj je neskončno dolgih pogovorov, od katerih na koncu ni nič,« pravi Bojana in dodaja: »Začetni plačni razred pomočnice vzgojiteljice je dvaindvajseti plačni razred, kar pomeni 736,10 evra. Minimalna zagotovljena plača pa je že nekaj časa uvrščena v štiriindvajseti plačni razred in ta podatek pove vse. Pove vse o odnosu, ki ga ima država do našega poklica, in vse o tem, kako nas cenijo.«
Pomočnice vzgojiteljic so kljub srednješolski vzgojiteljski izobrazbi, ki jo morajo doseči za zasedbo delovnega mesta, praktično izenačene s čistilkami in hišniki, ki te izobrazbe ne potrebujejo. »Vzgojiteljica s pridobljeno fakultetno izobrazbo lahko napreduje oziroma se karierno razvija, na področju pomočnic vzgojiteljic pa kariernih napredovanj kljub morebitni fakultetni izobrazbi, ker gre za zgolj eno delovno mesto, ni niti predvidenih. Kar ni prav,« opozarjajo na Svizu. Sogovornica Bojana k temu dodaja: »V našem vrtcu je na delovnem mestu pomočnik vzgojiteljice zaposlen tudi mladenič, ki ima končano sedmo stopnjo izobrazbe, a mu to pri plači ne prinese niti evra. Njegova plača ostaja pod pragom minimalne.«